Haberler

Alberta, Kanada’da 150.000 terk edilmiş petrol ve gaz kuyusunda jeotermal fırsat

Kanada, Alberta'da bir petrol kuyusu (kaynak: haber görseli)
Cannur Bozkurt 20 Ara 2018

Alberta Kanada’da, gelecekteki kapsamlı bakım maliyetleri de göz önüne alınarak, 150.000'den fazla terk edilmiş petrol ve doğalgaz kuyusu, konut ve endüstriyel kullanım için ısı sağlaması amacı ile kullanılarak büyük bir iş fırsatı sunabilir.

Geniş petrol ve gaz sektörüne sahip Kanada’nın Alberta eyaleti, CD Howe Enstitüsü tarafından hazırlanan bir raporda beliritildiği üzere, terk edilmiş petrol ve gaz kuyularının temizlenmesi için 8 milyar CAD’a (yaklaşık 6 milyar ABD$) yaklaşan bir fatura ile karşı karşıya.

Rabble.ca’da son makalenin konusu olan bu durum, tartışmalar maliyet ve meydan okumaya odaklanırken, bu kuyuların aslında oldukça büyük bir fırsat sağlayabileceğini ihmal ediyor. Yaklaşık 61.000 kuyuda 60 santigrat dereceden yüksek sıcak su bulunması, büyük bir enerji fırsatı sunmaktadır.

Kanada Jeotermal Derneği (CanGEA) 2016 tarihli bir raporda, “Alberta’nın evlerde ısıtma ya da sera üretimi için yeterli kuyu tabanı sıcaklığına 60.935 kuyu olduğu tahmin edilmektedir. Bu kuyuların 500’ü 120 dereceden daha yüksek veya potansiyel olarak elektrik üretmek için yeterince sıcaktır.” açıklamasına yer vermişti.

CanGEA, “Bu jeotermal fırsatların sadece yüzde 10’u geliştirilirse bile Alberta’da ısı ve/veya güç sağlayan yaklaşık 6.000 yeni jeotermal sistem ve Albertalılar için kayda değer istihdam olanakları olacaktır.” Demektedir.

Makalede bahsi geçen raporda, ilde mevcut 450.000 petrol ve gaz kuyusundan üçte biri (yaklaşık 155.000 kuyu) atıl bulunuyor. Kuyular, ilin her yerinde çiftlik tarlalarında ve kasabalara yakın yerlerde bulunmaktalar. Bu kuyular verimsiz ve çoğunlukla kapatılrak terk edilmişler. Kuyulara ilişkin hiç bir proje üretilmese bile, çevresel gereklilikler nedeni ile, bu durum büyük bir sorun teşkil etmektedir. Temizlik, 8 milyar CAD’a mal olabilecektir (yaklaşık 6 milyar ABD$).

Makale, Kanada’da Nova Scotia’da Springhill ve Alberta’da Hinton’da mevcut olan jeotermal ısıyı kullanan örnekleri de anlatıyor.

Isı, yerel topluluk ve işletmeler için ısıtma sağlayabilir. Dolayısıyla, geleneksel jeotermal projeler yüksek ön-sondaj maliyetleri (ve riskler) ile karşı karşıya kalırken, bu mevcut kuyular esas olarak sınırlı bir risk fırsatı sunmaktadır. Kuyular orada, sıcaklık biliniyor – şimdi yerden ısı elde etmek için ekonomik olarak neyin gerekli olduğunu belirleyen bir yol bulmak gerekmekte.

Makalenin tamamına buradan erişebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy