Haberler

Almanya, Freiburg yakınlarında jeotermal potansiyeli olan bölge belirlendi

Freiburg im Breisgau/ Almanya (kaynak: flickr/ geoterranaute, creative commons)
Merve Uytun 17 Eki 2021

Yerel ısı kuruluşu badenovaWÄRMEPLUS, jeotermal ısı üretimi için yüksek kullanım potansiyeline sahip 70 kilometrekarelik bir alan belirledi.

BadenovaWÄRMEPLUS’ın bir basın bülteninde duyurduğu gibi, son birkaç ayda derinlerden gelen rejeneratif ısının kullanımı hakkında değerli bilgiler edinmeyi başardı. Daha fazla araştırma yapılması gereken potansiyel bir alan belirlendi. Bir “vatandaşlık konseyi”nin kurulmasıyla, vatandaşları en baştan ilgili alana dahil etmek istenmektedir. Bu amaçla badenovaWÄRMEPLUS, projelerinin ilerleyişi hakkında şeffaf bilgi sağlamak için çeşitli etkinlikler planlıyor.

Güney Yukarı Ren’de büyük potansiyel tespit edildi

BadenovaWÄRMEPLUS’tan alınan bilgiye göre, Yukarı Ren’in derinliklerinden ısı geri kazanımı için yaklaşık 320 kilometrekarelik arama alanında yapılan ilk araştırmalar olumluydu: Önceki bulgular doğrulandı. Araştırmalara dayanarak, potansiyel bir alan yaklaşık Jeotermal kullanım için 70 kilometrekare başarıyla belirlenebilir. Breisach am Rhein, Merdingen, Freiburg, Schallstadt, Ehrenkirchen, Bad Krozingen ve Hartheim’in yedi belediyesinin ilçeleri üzerinde daha fazla potansiyel analiz yapılıyor.

Badenova yönetim kurulu üyesi Heinz-Werner Hölscher, “Bölge için rejeneratif ısı üretimine giden ortak yolda ilk önemli kilometre taşına ulaşıldı” dedi. Çünkü Almanya’da enerji dönüşümü ancak elektrik dönüşüne ek olarak ısıtma dönüşümü de müjdelenirse sağlanabilir. “Bu ülkedeki elektriğin zaten yüzde 50’si yenilenebilir enerji kaynaklarından geliyor, ancak ısı için hala yüzde 15’te yetersiziz”.

Derin jeotermal enerjinin kullanımı merkezi çözümlerden biri olabilir. Ve bölgede temelde yeni bir şey değil: Freiburg Eugen-Keidelbad’dan Bad Krozingen’deki Vita Classica’ya, Badenweiler’deki Cassiopeia Therme’den Bad Bellingen’deki Balinea Therme’ye kadar popüler termal banyolar bunu küçük şekillerde gösteriyor: Romalıların banyo kültürleri için zaten takdir ettikleri, dünyanın iç kısmından gelen sıcaklığı başarılı bir şekilde.

Şimdiye kadar ne oldu:

Badenova iştiraki, bölgedeki jeotermal potansiyeli belirlemek için Freiburg Bölge Konseyi’nden (RP) veya orada bulunan Devlet Jeoloji, Hammadde ve Madencilik Ofisi’nden (LGRB) bir arama izni aldı. Yaklaşık 320 km²’lik bir alan incelendi ve 2B sismiklerden elde edilen mevcut veriler analiz edildi.

Analize yeni gravimetrik ölçümler de dahil edildi. Bu gravimetrik incelemelerde, yay dengesi prensibine göre çalışan özel ölçüm cihazları ile yeraltındaki gravite alanındaki değişimler incelenir. Verileri daha da yoğunlaştırmak için bu ölçümler aeromanyetiklerle desteklendi. Bir helikopter tanımlanmış bir alan üzerinde uçtu ve bir ölçüm cihazı ile dünyanın manyetik alanının parametrelerini kaydetti.

Bir sonraki aşamada potansiyel alanda 3 boyutlu sismik ölçümler yapılır. Yerkürenin iç kısmından gelen ısıyı almak için yerinde uygun jeolojik yapıların bulunup bulunmadığı hakkında bilgi sağlarlar.

Vatandaşların dahil edilmesi

Güney Baden’in nüfusunda bir yandan iklim ve çevre koruma konusunda büyük bir farkındalık ve aynı zamanda büyük bir uzmanlık var – diğer yandan iklim koruma aktivistleri şehrin ve yerel enerji tedarikçisinin faaliyetlerini çok yakından izliyor.

BadenovaWÄRMEPLUS, yedi belediyenin vatandaşlarını baştan itibaren devam eden soruşturmalara şeffaf bir şekilde dahil etmek için bir vatandaşlık konseyi kurmayı planlıyor. Amaç, eleştirmenleri, destekçileri, bilim adamlarını, proje planlayıcıları ve dernek veya kuruluş temsilcilerini dinleyerek katılımcı vatandaşlar arasında olası soruların yanı sıra fikir alışverişinde bulunmaktır.

Jeotermal enerji konusu ve badenovaWÄRMEPLUS potansiyel çalışması hakkında daha fazla bilgiyi www.badenovawaermeplus.de/geothermie adresinde bulabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy