Haberler

Almanya, Holzkirchen jeotermal tesisinde bakım

Holzkirchen jeotermal santrali, Bavyera/ Almanya (kaynak: Turboden)
Merve Uytun 26 Haz 2021

Holzkirchen jeotermal tesisi, önemli pompa ekipmanlarıyla ilgili bazı endişeler nedeniyle yıllık bakımdan geçiyor.

Yerel olarak bildirildiği üzere Almanya’nın Bavyera kentindeki Holzkirchen jeotermal tesisinin sahasında büyük mobil vinçler ortaya çıktı. Kasım ayında dalgıç santrifüj pompalı tesis için daha önceki zorluklar göz önüne alındığında ve vinçler derinliklerden 900 metre boru almak zorunda kaldı.

Yıllık yaz bakımının yapılması gerektiği için tesisteki çalışmalar şu anda planlanıyor. Aynı zamanda, pompa operasyonlar için bir zorluk olmaya devam ediyor.

Genel Müdür Albert Götz, “Her elektrik santralinin yılda bir kez elden geçirilmesi gerekiyor” diyor. Bunun için tesis kapatılır ve TÜV’ün teknik denetimi, işlemlerin güvenliğini kontrol eder. Türbini korumak, sistemleri kontrol etmek ve gerekirse değiştirmek için iki hafta yeterli olacaktır.

Geçen hafta, 18 güçlü fanın motorlarının yerine kamyona monte vinçler kullanıldı; hava kondansatörleri, ısı eşanjörleri aracılığıyla ısıl enerjinin aktarıldığı “çalışma akışkanının” türbin geçtikten sonra tekrar soğumasını ve sıvı hale gelmesini sağlar. Bu özel soğutucu (sıvı) sudan daha erken buharlaşır ve bu da verimliliği artırır. 150 kiloluk fan motorları durmaksızın çalışıyor ve aşırı derecede aşınmış durumda. Bu nedenle ihtiyat alışverişi yapılıyor.

Termal suyu 900 metre derinlikte yukarı doğru iten üretim kuyusundaki özel pompa en büyük sıkıntı olmaya devam ediyor. Götz, “Onları tekrar dışarı çıkarmak için molayı kullanıyoruz” diyor. Hala çalışıyor, ancak Götz ve ekibi biraz endişeli. “Hoşumuza gitmeyen titreşimler fark ettik.”

Revizyonun durması, uzun vadeli karlılık hesaplamasında fiyatlandırılırken, pompa arızaları her zaman beklenmedik bir şekilde ofise çarptı. Genel müdür, “Pompalarla daha iyi olmalıyız” diyor. Bununla birlikte, Kasım ayında arıza durumunda, hasarın bir garanti durumu olup olmayacağı – ve üretici tarafından karşılanacağı – veya kusurun normal aşınma ve yıpranmadan kaynaklanıp kaynaklanmadığı hala net değil; yaklaşık 100.000 Euro’dur.

Götz, mevcut incelemenin öğrenme eğrisini de iyileştireceğini umuyor. Şimdiye kadar, özel pompalar yaklaşık altı ayda bir arızalanıyor. Genel Müdür, “Üç yıldan fazla bir süreye sahip olmak istiyoruz” diyor. Hâlâ bir öğrenme sürecinde takılıp kaldınız, “maalesef pahalı bir öğrenme süreci” diye iç çekiyor genel müdür.

Kaynak: ThinkGeoEnergy