Haberler

Almanya’da jeotermal girişim yoluyla endüstriyel ısı geçişi

Jeotermal Enerji Girişimi ile Isı Geçişi web sitesi
Merve Uytun 12 Eki 2021

Almanya girişimi "Jeotermal enerji yoluyla ısı geçişi" tarafından yakın zamanda yapılan bir toplantı, Almanya'nın en önemli doğal kaynağı olan jeotermal enerjiye yatırım yapılmasının önemini anlatıyor.

Girişimin katılımcıları, pandeminin başlangıcından bu yana şehirler ve belediyelerle diyaloğu yoğunlaştırmayı planlayan ilk yüz yüze etkinlik için bir araya geldi.

Çoğu belediye enerji tedarikçileri, sanayi şirketleri, araştırma enstitüleri, dernekler ve hizmet sağlayıcılar olmak üzere 15’ten fazla jeotermal şirketi, 2020’de “Jeotermal enerjiyle ısı geçişi” girişiminde güçlerini birleştirdi. Ortak hedef, jeotermal enerjiyi ekonomiye kazandırmak. Jeotermal enerji, ısıtma geçişinin bel kemiği olma potansiyeline sahiptir. Ayrıca girişim, jeotermal enerjiyi yenilenebilir enerjiler arasında verimlilik dünya şampiyonu olarak tanımlıyor: bir birim elektrik, diğer enerji kaynaklarından önemli ölçüde daha fazla ısı üretiyor ve bu da onlarca yıldır rekabet avantajını temsil ediyor.

Passau’daki toplantıda, şehrin Lord Belediye Başkanı Jürgen Dupper, “jeotermal enerji yoluyla ısı geçişi” ile Passau’nun entegre iklim koruma konsepti arasında bir bağlantı kurdu. Bavyera Eyaleti Ekonomik İşler, Bölgesel Kalkınma ve Enerji Bakanlığı Devlet Sekreteri Roland Weigert bir video mesajı verdi. Bavyera eyalet hükümeti, 2050 yılına kadar ısı arzının %25’ini jeotermal enerjiden sağlamayı hedefliyor.

Açılış konuşmalarında ısıtma şebekelerinin dönüşümü ve ısıtma sektöründeki güncel yasal gelişmeler ele alındı. Ayrıca sıcaktan soğuğun ve jeotermal projeden güvenli yol hakkında bir ders verildi. İkincisi ayrıca, “Jeotermal enerji yoluyla ısınma dönüşü” girişiminin başlattığı ve şimdi Almanya’daki şehirler ve belediyelerle derinlemesine bir diyaloga girmek istediği bir broşürde özetleniyor.

Tüm katılımcıların temel kanaatinde, “Isınma geçişinin itici gücü belediyeler ve şirketlerdir. Artık Almanya’nın en önemli doğal kaynağı olan jeotermal enerjiye yatırım yapılması çok önemli. Bu, iklim korumasına önemli bir katkı sağlıyor ve Almanya’da katma değer yaratıyor. ”

Kaynak: ThinkGeoEnergy