Haberler

Almanya’da yeraltı jeotermal araştırma tesisi kurulacak

Black Forest, Almanya (kaynak: Transformer18 / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 26 Haz 2022

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü ve araştırma ortakları, jeotermal sistemlerin temel sorunlarını anlamaya çalışan yeraltı araştırma tesisi GeoLaB'yi kuracak.

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT), Alman Yerbilimleri Araştırma Merkezi GFZ ve Helmholtz Çevre Araştırmaları Merkezi UFZ, rezervuar teknolojisi ve jeotermal sistemlerin sondaj güvenliği ile ilgili temel soruları yanıtlamayı amaçlayan bir yeraltı araştırma tesisi kuracak. Laboratuvar “GeoLaB” veya “Kristal Bodrumdaki Jeotermal Laboratuvarı” olarak adlandırılacaktır.

KIT Araştırma Başkan Yardımcısı Profesör Oliver Kraft, “Yeraltı laboratuvarı ile yeni bir bilimsel zemin kırıyoruz ve jeotermal araştırmaları dünya çapında ileriye doğru belirleyici bir adım atıyoruz” diyor. “En son yöntemleri kullanarak termal, hidrolik, kimyasal ve mekanik parametreleri kaydedebiliyoruz. Bu şekilde jeotermal taşıma süreçleri hakkında temel bir anlayış kazanacağız ve ayrıca jeotermal enerji için güvenlik araştırmalarına önemli bir katkı sağlayacağız.” dedi.

GFZ Alman Yerbilimleri Araştırma Merkezi Profesörü Susanne Buiter, “Derinliklerden gelen ısı, kullanmayı bırakın, henüz yeterince araştırmadığımız, henüz yeterince araştırmadığımız doğal bir kaynaktır. Bunun için sadece verilere değil, aynı zamanda hızlı onay prosedürlerine ve vatandaşlarla açık bir diyaloga da ihtiyacımız var. Burada da GeoLaB’deki araştırma önemli katkılar sağlayacak ve bilgiye dayalı bir yaklaşımı mümkün kılacaktır. Farklı jeotermal enerji biçimleri yakında birçok kentsel alanda ısı geçişine büyük katkı sağlayabilir.” dedi.

Helmholtz Derneği GeoLaB’a 35 milyon Euro yatırım yapıyor.

Jeolojiye göre yer seçimi

Helmholtz Derneği’nin proje ortakları, KIT liderliğindeki dış ortaklarla birlikte Kara Orman veya Odenwald’da yeni bir maden kazıyor. Bir kilometre uzunluğundaki tünel daha sonra yeraltı araştırma tesisinin kurulacağı mağaralara yol açacak. Bu laboratuvarda kontrollü yüksek akış deneyleri ve kayada akış testleri yapılacaktır.

GeoLaB, Alman şehirlerinin büyük çoğunluğunda delinebilecek derinliklerde bu tür kayalara sahip olduğundan, özellikle kristalin toprak altında inşa edilmiştir. GFZ’deki Jeoenerji Bölümü Başkanı Profesör Ingo Sass, “GeoLaB’nin transfer etkisi bu nedenle metropol alanlardaki ısı geçişi için çok büyük önem taşıyabilir” dedi.

EGS risklerinin ele alınması

Almanya’daki jeotermal gelişme, vatandaşların yapay olarak meydana gelen depremlerle ilgili endişeleri nedeniyle sekteye uğradı. KIT’deki Uygulamalı Yerbilimleri Enstitüsü’nden (AGW) Profesör Thomas Kohl ve projenin bilimsel koordinatörü, “Bunlar öncelikle sıvılar bir rezervuara uygun olmayan şekilde enjekte edildiğinde meydana gelir” diyor.

Bununla birlikte, gelişmiş jeotermal sistemlerin (EGS) geliştirilmesi, kristalin anakaya sahip bölgelerde bile, lokasyondan bağımsız olarak jeotermal projelerin uygulanabilir hale getirilmesinde çok önemli bir adımdır.

Bu nedenle GeoLaB ile araştırmanın belirleyici bir görevi, indüklenen sismisite anlayışını geliştirmek ve bunu önlemek için deneysel olarak önlemleri göstermek olacaktır” diyor Kohl. GeoLaB’den elde edilen bulgular daha sonra dünyadaki diğer kristal rezervuarlara aktarılabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy