Haberler

Almanya’nın başkenti Berlin, jeotermal bölgesel ısıtma seçeneğini araştırıyor

Almanya, Berlin üzerinden görünüm (kaynak: flickr/ Tobias Begemann)
Merve Uytun 26 Kas 2021

Alman Yerbilimleri Araştırma Merkezi (GFZ) Potsdam'ın GeoFern projesinin bir parçası olarak, planlı bir arama ile, jeotermal bölgesel ısıtma seçeneğini geliştirmeyi amaçlıyor.

Alman Yerbilimleri Araştırma Merkezi (GFZ) Potsdam’ın GeoFern projesinin bir parçası olarak, yakında Adlershof sahasındaki Blockheizkraftwerkträger- und Betriebsgesellschaft mbH Berlin (BTB) arazisinde bir keşif sondajı yapılacak. Amaç, akifer ısı depolaması için keşif riskini azaltmak ve Berlin bölgesel ısıtma kaynağına verimli sistem entegrasyonunun planlama ilkelerini belirlemektir.

Akifer ısı depolamasına ve yeraltındaki hidrotermal yatakların kullanımına olan ilgi giderek artıyor. Bununla birlikte, ilişkili keşif riski, yatırımcıların teknolojileri ticari olarak geliştirmelerini engellemektedir.

“GeoFern” projesinin şimdi söz konusu keşif riskini azaltması ve aynı zamanda Berlin bölgesel ısıtma kaynağında güvenli işletim ile verimli sistem entegrasyonu için tasarım parametreleri sağlaması amaçlanıyor.

Pasif sismik ölçümler gibi sondaj ve yenilikçi keşif yöntemlerinin yardımıyla GFZ, depolama kapasitesi ve kapasitesi hakkında açıklamalar yapmak için Berlin yakınlarındaki daha derin yeraltı yüzeyi hakkında daha ayrıntılı bir anlayış kazanmayı umuyor. Ayrıca, yeraltındaki süreçler ve reaksiyonlar, jeofizik, hidrojeolojik, jeokimyasal ve sondaj yöntemleri kullanılarak tanınmalı ve modellenmelidir.

Şu anda yaklaşık 650 m derinliğe kadar dikey olarak yapılacak bir arama sondajı planlanmaktadır. Aynı zamanda, daha ileri bilimsel araştırmalar için halatlı karotlu (rope core drilling) delme işlemi adı verilen bir yöntemle yaklaşık 250 m karotlu sondaj yapılacaktır. Hedef Jura ve Triyas kayaçlarıdır.

Kesin çalışma paketleri, GFZ’de görülebilen web sitesinde bulunmaktadır.

Keşif sondajından elde edilen bilgilere ek olarak, enerji ile ilgili hususlar, saha ve laboratuvar testleri ile kapsamlı test, ölçüm ve numune alma programları da dikkate alınmaktadır.

Proje süresi Temmuz 2019’da başladı ve başlangıçta Haziran 2022 ile sınırlıdır. Bu yılın ağustos ayından beri zemin koşullarının analizi veya sondaj sahasının inşası gibi uygun hazırlık önlemleri alınmıştır. Arama izni ve ana işletme planına ilişkin gerekli izinler başvuru sahibinden Eylül 2019 ile Ağustos 2021 tarihleri ​​arasında alınmıştır.

Proje ekibi, lisans ve idari gecikmeleri önemli ölçüde azaltabilecek bilim, siyaset ve iş dünyasından yerel aktörleri içerir. GFZ’nin Helmholtz Centre Potsdam’daki proje yönetimine ek olarak, BTB de proje ortağı olarak yer almaktadır. Projenin hibesi Alman Federal Meclisi’nin kararına dayanıyor ve Federal Ekonomik İşler ve Enerji Bakanlığı tarafından yapılıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy