Haberler

Almanya’nın Frankfurt kentindeki Jeotermal sondaj

Frankfurt am Main, Almanya (kaynak: Marco Verch Professional Photography / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 27 Mar 2023

Almanya'nın Frankfurt kentinde açılan bir jeotermal araştırma sondaj kuyusu 292 metre derinliğe ulaştı ve onu şehirde şimdiye kadar açılan en derin kuyu haline getirdi.

Almanya’nın Frankfurt kentindeki Rebstock sahasında bir jeotermal sondaj deliği için devam eden sondaj çalışmaları şu anda 292 metre derinliğe ulaştı. Hessian Eyalet Doğa Koruma, Çevre ve Jeoloji Ofisi (HLNUG) tarafından bildirildiği üzere, bu, onu şehirde şimdiye kadar açılan en derin sondaj kuyusu yapıyor.

Rebstock’ta sondaj, Frankfurt’taki jeotermal potansiyeli araştırmak için bir araştırma sondaj programının bir parçasıdır. Sondaj Kasım 2022’de başladı ve toplamda 800 metre derinliği hedefliyor. Araştırma sondajı, Yukarı Ren Grabeninden 2000 metreden daha derinlere akan jeotermal sıvılar tarafından sağlanan potansiyel bir rezervuar kayaç olan “Rotliegend”in özellikleri hakkında bilgi sağlayacaktır.

Frankfurt’taki en derin kuyu için bir önceki rekor 1893’te elde edilmişti. 286 metrelik sondaj kuyusu, Fritz Reutlinger bira fabrikasında açılmış ve sadece 30 santigrat derece sıcaklığa sahip bir kaynağa dokunmuştu. Sondaj kullanılmamış ve kapatılmıştır.

800 metrelik hedef derinlikte, jeotermal kuyunun 40 santigrat derecede suya erişmesi bekleniyor. Sondaj araştırmasının ardından teknik veriler, geleceğin geliştiricileri, planlamacıları, sondaj şirketleri ve enerji tedarikçileri için HLNUG web sitesinde sunulacaktır. Proje ortakları, Rebstockbad ve Römerhöfe bölgesine jeotermal enerji sağlamayı umuyor. Soruşturmanın Mayıs 2023’e kadar tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy