Haberler

Aydın Valisi, jeotermal ısıtmalı sera bölgesine ilişkin açıklamada bulundu

Aydın Efeler'in tarihi alanlarından bir örnek (kaynak: Efeler Belediyesi foto galeri)
Merve Uytun 11 Nis 2022

Aydın için planlanan birçok proje ve güncel durum hakkında açıklamalarda bulunan Vali Aksoy, jeotermal ısıtmalı sera bölgesi hakkında görüşlerini paylaştı.

Geçtiğimiz günlerde Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, yerel bir TV programına konuk oldu. Aksoy, Aydın’daki organize sera bölgesi, birçok proje ve güncel durumlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Katıldığı programda Vali Aksoy, enerji ihtiyacını bünyesindeki jeotermal santrallerden karşılayacak bir Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi kurma çalışmalarını anlattı.

Vali, planlanan projeler ve çalışmalardaki son durum hakkında şu açıklamalarda bulundu: “ Organize sera sanayi oluşturmak adına tüzel kişilik ile ilgili müracaatlarımızı yaptık. Tarım ve Orman Bakanlığınca onaylandı. Arazi ile ilgili tesis çalışmaları tamamlandı. İçerisinde birkaç adet özel mülkiyete ait alan vardı. Onları kamulaştırma işlemleri de tamamlandı. Şimdi artık yatırımcılarımızdan ön talepleri almaya başladık. Geçtiğimiz haftalarda bunu ilan ettik.

Toplamda 20 adet sera parselimiz var. Bu sera parsellerimizin büyüklüğü 25 dönüm ile 31 dönüm arasında değişiyor. Dolayısıyla en küçük sera parselimiz 25 dönüm. Bunun yaklaşık 20 dönümü fiilen sera, 5 dönümü de ekipmanların konulacağı, çalışma alanlarının oluşturulacağı bölüm olmak üzere, böyle bir organize sera bölgemiz oluştu. Ayrıca 9 parsel de sanayi parselimiz var. Onlar da farklı büyüklüklerde oluşmaktadır. Onlar için de ön talepleri almaya başladık. Şu anda bazı müracaatlar var. Bir teknik ekip oluşturup bu konuda ciddi yatırımcı olduklarını kanaat getirdiklerini teknik heyetimiz bizlere sunacak, bizler de yönetim kurulu olarak onların bu taleplerini sonuçlandıracağız. En kısa zamanda da yatırımın bölgemizde gerçekleşmesi adına bu çalışmaları başlatmış olacağız.

Jeotermal seranın kaynağı ile ilgili jeofizik çalışmalarımızı yaptık. Orada 2-3 değişik alternatifimiz var. Birincisi derin bir sondaj yapma doğrultusunda jeotermal bir kaynak bulmak, jeotermal enerji sıcaklığına yakın bir ısının olduğu kaynak. Fakat tabii onun sondaj maliyetleri oldukça yüksek. Biz daha az mesafede 500-700 metre arasında sera bölgesinin ihtiyaç duyacağı ısıl değerde ön çalışmalar yaptık. Farklı alternatiflerimiz var. Önümüzdeki günlerde yönetim kurulu olarak, teknik arkadaşların bize sunacağı bu alternatifleri değerlendireceğiz ve bu tür yöntemlerle suyu getireceğiz. Şu aşamada enerji üreten enerji santrallerden transfer yok. ”

Kaynak: Aydındenge