Haberler

Aydın’da, LDA Enerji’nin jeotermal arama başvurusuna bakanlık onayı

Türkiye sera görseli (kaynak: Jeotermal Haberler)
Merve Uytun 5 Oca 2023

Aydın’ın Didim ilçesinde açılmak istenen jeotermal arama kuyusuna Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onay verildi.

LDA Enerji’nin, Aydın Didim ilçesinde yer alan 29 bin metrekarelik alanda, iki jeotermal sondaj kuyusu açarak kaynak arama başvurusuna Bakanlık onay vererek ÇED gerekli değildir kararını yayımladı.

500 metre derinlikte açılacak kuyuların proje maliyeti yaklaşık 992 bin 120 TL dir. Proje tanıtım dosyasındaki bilgilere göre, jeotermal kaynak arama sahası 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında ‘’Kültür Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi / Turizm Merkezi ve ‘’Orman Alanı’’ içerisinde yer alıyor.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı sitesinde yapılan açıklama ile ‘’LDA Enerji Sanayi Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Jeotermal Kaynak Arama Kuyusu Projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan PTD dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Valiliğimizce ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararı verilmiştir’’ şeklinde duyuru yapıldı. PTD dosyasında Şirketin, 4MWe ısıl gücünde, 16,6L/sn debideki jeotermal kaynak kullanılarak “Jeotermal Seracılık” faaliyeti göstermesi amacıyla başvurduğu bilgisine yer verilmektedir.

Kaynak: Ege’de SonSöz