Haberler

BAE-Karayipler Yenilenebilir Enerji Fonu’nun 2. finansman döngüsü başlatıldı

Thani Ahmed Alzeyoudi is the Minister of Climate Change and Environment for the United Arab Emirates at the event (source: Emirates News Agency)
Eren Günüç 18 Oca 2018

Birleşik Arap Emirlikleri, Karayipler Yenilenebilir Enerji Fonu, geçtiğimiz hafta Abu Dhabi'de yapılan 8. IRENA Genel Kurul'da, en az üçü jeotermal proje üzerinde çalışan 7 Karayip ülkesiyle ortaklıklar kuran ikinci finansman döngüsünü başlattı.

IRENA Genel Kurulunun son etkinliğinde, 183,6 milyon Euro (50 milyon ABD doları) tutarındaki BAE-Karayipler Yenilenebilir Enerji Fonu, Abu Dhabi Sürdürülebilirlik Haftası 2018 kapsamında  ikinci fonlama döngüsünü başlattı ve yedi yeni Karayip ülkesi ile ortaklık kuruldu; Belize, Dominik Cumhuriyeti, Grenada, Guyana, Haiti, Saint Kitts ve Nevis ve Saint Lucia.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın 8. genel kurulunda düzenlenen fuar sırasında, IRENA, Genel Kurulu, İklim Değişikliği ve Çevre Bakanı Dr. Thani bin Ahmed Al Zeyoudi, BAE’nin yenilenebilir enerjilerin geliştirilmesinde önemli bir uluslararası role sahip olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz yıl Abu Dhabi Sürdürülebilirlik Haftası 2017 sırasında yenilenebilir enerji projelerinin bir kısmını finanse etmek üzere başlatılan BAE Karayipler Yenilenebilir Enerji Fonu, ülkenin ilgili küresel enerji çözümlerini teşvik eden önemli girişimlerinden biri olduğunu da sözlerine ekledi.

Dokuz Karayip ülkesinde projelerin kurulması ve bölgedeki beş ülkedeki ilk finansman döngüsünde başlatılan mevcut projelere eklenmesi de dahil olmak üzere fonun ikinci finansman döngüsünün lansmanı üzerine yapılan duyuru, BAE’nin uluslararası çabaları desteklemeye olan bağlılığını vurguluyor.

Uluslararası İşbirliği Devlet Bakanı Reem bint İbrahim Al Hashimy, BAE’nin Karayip ülkeleriyle olan ilişkilerini güçlendirmeye yardımcı olacak bu yeni projelerin, ekonomik maliyetlerin düşürülmesi, çevre kirliliğinin sınırlandırılması, yaşam standartlarının iyileştirilmesi gibi konularda gelecek vaat eden niteliklere sahip olduğunu söyledi ve “Bu ülkelerdeki insanlara ve onlara sunulan hizmetleri geliştirmeye davet ediyoruz.” diye ekledi.

 

Kaynak: Emirates News AgencySt. Lucia Online, ThinkGeoEnergy aracılığıyla