Haberler

Bakan Dönmez: ”Daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir”

Anadolu Ajansı haber görseli (kaynak: Anadolu Ajansı)
Merve Uytun 30 May 2021

Akşam Gazetesi’nde yayınlanan habere göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Aydın Efeler ilçesinde bulunan bir jeotermal santrali ziyareti etti.

Anadolu Ajansı’nın kaynak gösterildiği Akşam Gazetesi’nin aktardığı habere göre, Aydın’da bir jeotermal santrali ziyaret eden Bakan Dönmez, Türkiye’nin jeotermal kurulu gücünde dünyada 4’üncü, Avrupa’da birinci olduğunu ve 65 jeotermal santraldeki kurulu gücün de bin 665 megavata ulaştığını ifade etti. Bakan Dönmez, ‘’24 saat kapanmadan çalışan tesislerin yılın yüzde 90’nda düzenli elektrik enerjisi üretmesi, Jeotermalin diğer yenilenebilir kaynaklara göre en büyük avantajıdır.’’ dedi.

Jeotermal tesislerin çalışma stratejisinden bahseden Dönmez, bu tesislerin düzenli üretim yapabilmesi için yeraltından çıkan suların ısı enerjisi alındıktan sonra tekrar yeraltına verilmesi gerektiğini belirtti. Bakanlık yetkilileri tarafından düzenli denetimlerin yapılıp, durumun takip edildiğini ve zaman zaman kamuoyunda bu konuda yanlış bilgilendirme yapıldığını ve çıkan haberlerin yanıltıcı olabileceğini söyledi.

Türkiye’de jeotermal kaynaklarla ısınan 140 bin konut var

Jeotermal enerjinin, elektrik üretiminin yanı sıra, ülkemizde bölgesel ısıtmada kullanıldığını belirten Sayın Bakan, ” Türkiye’de jeotermal kaynaklarla ısınan 140 bin tane konutumuz var, ama biz tüm kapasitemizi değerlendirmiş olsak 340 bin konuta kadar mevcutlu kaynaklardan ısıtma imkanına kavuşuruz.’’ dedi.

Jeotermal olmasaydı, doğalgaza her yıl 600 milyon dolar bedel ödeyecektik

‘’ Jeotermal kaynaklı elektrik üretim tesislerinin toplam yatırım tutarları ise yaklaşık 5 milyar dolar civarındadır. Bu tesislerin de büyük bir kısmı son 10 yılda yapıldı. 2002’de sadece 16 megavatlık bir tesisimiz vardı. Bunu 100 kat artırdık ve 1600 megavatın üstüne çıkardık. Bu jeotermal tesisler olmasaydı, biz bunun yerine doğalgaz kullanacaktık ve her yıl yaklaşık 600 milyon dolar civarındaki bedeli yurtdışına ödeyecektik.’’ diyerek sözlerine devam etti.

Bakan Dönmez’e ziyareti sırasında Aydın Valisi Hüseyin Aksoy ve AK Parti Aydın Milletvekilleri eşlik etti.

Kaynak: Akşam Gazetesi