Haberler

Baker Hughes, Hindistan’daki hidrokarbon kuyularından jeotermal enerji üretecek

Rajasthan, Hindistan (kaynak: *pascal* / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 27 Haz 2022

Baker Hughes ve Cairn Oil and Gas imzaladıkları sözleşme kapsamında, Hindistan'daki petrol ve gaz kuyularından yaklaşık 2,4 MW jeotermal enerji üretecek.

Baker Hughes, Hindistan’ın en büyük özel petrol ve gaz üreticisi olan Cairn Oil & Gas ile Rajasthan’daki Raageshwari Deep Gas sahasının çevresindeki amaca uygun petrol ve gaz kuyularından jeotermal enerji üretmek için bir sözleşme imzaladı. Bu projeden yılda 17.000 ton sera gazını dengelemeye yetecek yaklaşık 2,4 MW elektrik bekleniyor.

Sözleşme, yeniden kullanılan hidrokarbon kuyularından jeotermal enerji üretiminin potansiyeli, projenin tasarlanması, test için bir pilot tesis inşa edilmesi ve tam ölçekli projenin yürütülmesi hakkında bir fizibilite çalışmasını içerecektir.

Fizibilite çalışmasının dört ay içinde tamamlanması bekleniyor. Bu aşama, jeobilim verilerinin yorumlanmasını, proje alanının jeotermal potansiyelinin bir değerlendirmesini, yüzey tesislerinin saha ziyaretlerini ve bir inceleme raporunun geliştirilmesini içerecektir.

“Dünya çapında, ölmekte olan petrol sahalarından jeotermal enerjiyi teşvik etme yönünde bir eğilim var. Cairn’de, Hindistan’a en iyi küresel uygulamaları getirmeye ve ülkemizin enerji bağımsızlığına giden yolculuğuna yardımcı olmaya kararlıyız” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy