Haberler

Baker Hughes, Ruggero Bertani Jeotermal İnovasyon Ödülü’nü kazandı

2022 Ruggero Bertani Jeotermal İnovasyon Ödülleri (kaynak: EGEC)
Merve Uytun 7 Haz 2022

Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü 2022'nin kazananı, yenilikçi Korozyona Dirençli Bölmeli Elektrikli Dalgıç Pompa ve Tamamlama Sistemi ile Baker Hughes oldu.

Baker Hughes, yenilikçi projesi “Korozyona Dirençli Podlu Elektrikli Dalgıç Pompa ve Tamamlama Sistemi” ile 2022 Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü’nü kazandı. Ödül, 2 Haziran’da Almanya’nın Offenburg kentinde gerçekleştirilen GEOTHERM Expo 7 Kongre etkinliği sırasında verildi.

Baker Hughes Yapay Kaldırma Sistemleri ve ECW Geomanagement BV (ECW) tarafından tasarlanan ve geliştirilen proje, jeotermal üretimin devam etmesini sağlayan endüstride bir ilk kuyu tamamlama sistemidir. Tamamlama, üretim borusuna yerleştirilmiş, bir kapsül içinde basınçla sızdırmaz hale getirilmiş ve derin korozyon önleyici enjeksiyonla ayarlanmış bir Elektrikli Dalgıç Pompayı içerir.

Seralar için ısı sağlayan jeotermal kuyular için tamamlama sisteminin kullanımına yönelik bir iş vakası sunuldu. Kuyuların tamamlanması sırasında kullanılmasına izin vererek, seralar düşük karbon ayak izine sahip olmaya devam edebilir ve jeotermal operatörlerine pazar büyümesi ile ölçeklendirmeye daha uygun bir kuyu modeli sağlar. Bu aynı zamanda ısıtma için doğal gaza geçme zorunluluğunu da ortadan kaldırarak, Hollanda’da karbon emisyonlarını %90’a kadar azaltıyor.

Her yıl olduğu gibi rekabet çok üst düzeydeydi. Finalistler şunları içeriyordu: Celsius Enerji Sistemi projesi ile Celsius Energy (Fransa), jeotermal soğutma ve ısıtma için Enerji konsepti projesi ile Fraunhofer Enerji Altyapıları ve Jeotermal Sistemler Araştırma Enstitüsü IEG (Almanya); İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (Türkiye) projesi ile CO2’nin jeotermal enerji santralinde yakalanması ve inhibitör olarak kullanılması; Perryman Technologies Research (Fransa), Jeotermal Lityum Ekstraksiyonu projesiyle.

Ruggero Bertani Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü, GeoTHERM Fuar ve Kongresi organizatörleri Messe Offenburg ile işbirliği içinde Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi’nin (EGEC) bir girişimidir. Yenilikçi ürünler, bilimsel araştırma ve proje girişimleri şeklinde jeotermal enerji alanına önemli katkılarda bulunmuş şirketlere verilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy