Haberler

Balıkesir, Gönen’de, kurulacak jeotermal seralar ile muz üretimi

Jeotermal sera görünümü (kaynak: JeotermalHaberler)
Merve Uytun 30 Ağu 2021

Balıkesir, Gönen’de, 400 dekar alanda kurulacak jeotermal seralar ile, planlanan muz yetiştiriciliği çalışmaları devam ediyor.

Balıkesir Gönen Ticaret Borsası’nda yakın zamanda, Antalya Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü çalışanları ile muz yetiştiriciliği üzerine bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda, enstitü görevlileri Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü ve ilgili Büyükşehir Belediye çalışanlarına sunum üzerinden bilgiler verdiler. Yerel yönetimler ile birlikte STK temsilcileri ve üreticiler de toplantıya büyük ilgi gösterdi.

İlçe için büyük önem arz eden bu toplantıda, bölgede yapılması planlanan örtü altı muz yetiştiriciliği ile üretim desenin değişeceği vurgulandı.

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, Gönen’in muz yetiştiriciliği için uygun toprak yapısına ve enerji kaynaklarına sahip olduğunu ve jeotermal kaynaklı sera üretimine geçiş yapmanın, bölge ekonomisine katma değer sağladığını söyledi. Alkan, jeotermal kaynaklı sera alanlarının arttırılması ve ürün desenine yeni ürünlerin eklenmesi ile oluşacak verim artışının önemini vurguladı.

Düzenlenen eğitim toplantısı sera alanlarına düzenlenen teknik gezi ile son buldu.

Kaynak: Yeni Erdek Gazetesi