Haberler

Balıkesir, Sındırgı’daki jeotermal serada çilek üretimi başladı

Sındırgı Jeotermal Sebze ve Meyve Kurutma Tesisi (kaynak: GMKA web sitesi)
Merve Uytun 23 May 2023

Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde, kurulan 1 dönümlük jeotermal serada çilek üretimine başlandı.

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde kurulan jeotermal serada çilek üretimine başlandı. Jeotermal enerji, turizm, termal, konut ısıtması ve meyve kurutulmasında kullanılıyor. Bölgeye katma değer katması hedeflenen çalışma kapsamında Sındırgı Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü ekiplerince 10 bin kök çilek fidesinin dikimi tamamlandı.

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde 20 km uzaklıktaki Hisaralan bölgesinden ilçe merkezine özel hat ile getirilen Jeotermal enerji turizm, termal, konut ısıtması, Jeotermalle sebze ve meyve kurutmasında kullanılıyor. Konut ısıtması sonrasında deşarj edilen jeotermal suyun değerlendirilmesi adına da bin metrekarelik örnek sera yapıldı.

Sındırgı Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü ekipleri tarafından yapımı tamamlanan serada 10 bin kök çilek dikimi gerçekleştiriliyor. Serada yetiştirilen çilekler aynı zamanda bölgede bulunan Jeotermal kurutma tesisinde kurutulup ambalajlanarak katma değeri yüksek ürünler haline getirilecek.

Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş, konuyla ilgili şunları söyledi:

“İnşallah 1 yıl içerisinde toplam 25 ton civarında ürün almayı hedefliyoruz. Bu tesiste özellikle kadınlar istihdam ediliyor. Çilekler kurutulduktan sonra son kullanma tarihi daha da uzayacak ve tüketiciler marketlere girip rahatlıkla alabilecek. Onun için üretim yapmak güzel, tarıma destek vermek güzel ama katma değer üretmek çok daha farklı, istihdam üretmek çok daha farklı.”

Kaynak: HABERLER.COM