Haberler

Baseload Capital, uluslararası jeotermal projeleri geliştirmeye devam ediyor

Fludir, İzlanda'daki jeotermal birimler (kaynak: Climeon)
Merve Uytun 15 Mar 2022

Baseload Capital, 2022 yılında ABD, Tayvan, İzlanda ve Japonya'da devam eden projeleri ile jeotermal alanında uluslararası iş geliştirme faaliyetlerine devam ediyor.

2021 yılı için ara sonuçlara ilişkin bir raporda, jeotermal yatırım ve geliştirme şirketi İsveçli Baseload Capital, devam eden uluslararası jeotermal geliştirme faaliyetleri hakkında ayrıntıları paylaştı.

Temel yük sermayesi, küçük ölçekli jeotermal enerji santrallerini optimize etmeye ve tam kapasiteye getirmeye devam ediyor. Efri Reykir projesi için yerel geliştirme şirketi aracılığıyla 2022’nin ilk yarısında sondaj yapılması planlanıyor. Ancak şirketin açıklamasına göre, yeni tesislerin kullanıma sunulması planlanandan daha yavaş ilerliyor.

Şirket ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde bir dizi yeni alan tespit ederek geliştirme faaliyetlerine devam ediyor ve şu anda sondajın devam edip etmeyeceğini analiz etmek için bir fizibilite çalışması yapılıyor. Devam eden projeler için şirket, Kaliforniya’da mevcut bir petrol sahasında bir elektrik santralinin devreye alınması üzerinde çalışıyor. Bu, yeşil elektrik üretmek için petrol ve gaz kuyularının kullanılacağı bir pilot proje olacak. Wendel projesi atık su için izin bekliyor ve California Water Board’dan 2022’nin ikinci çeyreğinde bir karar bekliyoruz. Baseload Capital projeyi Temmuz 2020’de satın aldı.

Tayvan’da, jeotermal kuyu sondajı konusunda bilgi sahibi uluslararası sondaj şirketleri ile uzun vadeli bir sondaj planı geliştirmek için çalışmalar devam ediyor. Plan, kuyu başına maliyeti azaltmak ve projelerin gelişimini hızlandırmak için aynı teçhizat ve ekiple birkaç sahada sondaj yapmaktır. İlk delinen kuyuda düşük debiler yaşandığı şirket açıklamasında bildirildi.

Japonya’da Baseload Capital’in yerel geliştirme şirketi, daha büyük Waita projesinin ilk parçası olarak San Sui’nin inşaatının tamamlanması ve devreye alınması üzerinde çalışıyor. Gifu’da mevcut bir kuyunun yenileneceği ve daha sonra daha küçük bir elektrik santrali için kullanılacağı yeni bir proje üzerindeki çalışmalar da başladı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy