Haberler

Batı Avustralya’da Jeotermal Gradyanın Haritalanması

Batı Avustralya (kaynak: flickr / Dinaiz, creative commons)
Merve Uytun 24 May 2021

Strike Energy, Mid West Geothermal Power'ın satın alımını tamamladı ve Batı Avustralya'daki jeotermal beklentilerle ilgili ilk çalışmalara başladı.

Avustralyalı petrol ve gaz arama şirketi Strike Energy Limited, Mid West Geothermal Power Pty Ltd.’nin satın alınması için tam form bağlayıcı dokümantasyonu gerçekleştirdiğini duyurdu. ASX Nisan 2021’de yayınlandı. “Grev, WA’daki ilk entegre gaz üreticisi, üreticisi ve yenilenebilir enerji tedarikçisi olma yolunda ilerliyor”.

Şu anda, çeşitli Perth Havzası konumlarında jeotermal yüzey gradyanlarını haritalayan bir ısı gradyanı araştırması devam ediyor. Strike’ın hâlihazırda elinde bulundurması gereken diğer önemli yeraltı ve kuyu mühendisliği girdileriyle birlikte bu bilgiler, ekonominin bir jeotermal pilot testi uygulamak için en uygun olduğu jeotermal noktaları belirlemek için ayrıntılı bir haritalama sürecini başlatmak üzere derlenecek. Strike’ın diğer çabalarına paralel olarak bu sürecin tamamlanmasının yaklaşık bir yıl alması bekleniyor.

Ayrı ayrı geliştirme ekibi, Project Haber’in önerilen yeşil hidrojen üretim operasyonlarını geliştirmek için jeotermal varlığın hem ısısını hem de “sıcak su” kaynağını entegre etmenin en iyi yolunu değerlendirmeye başlıyor. Her iki süreç de sıcak su kullanımına erişim gerektirir ve çok daha verimlidir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy