Haberler

Batı Java’da geliştirmeye hazır dört jeotermal alan

Gunung Ciremai, Batı Java (kaynak: flickr/ Ronsen, creative commons)
Merve Uytun 7 Eyl 2021

Çevreciler, Endonezya'nın Batı Java kentindeki jeotermal çalışma alanlarındaki potansiyel projelerin sürdürülebilir ve çevreye duyarlı bir şekilde geliştirilmesini teşvik ediyor.

Endonezya ülkesi, büyük ölçüde kullanılmayan muazzam bir jeotermal potansiyele sahiptir. En büyük potansiyele sahip iki bölge Sumatra ve Java’dır. Batı Java’da toplam kurulu güç üretim kapasitesi 1.197 MW olan toplam yedi jeotermal tesis kompleksi bulunmaktadır. Bu, bugün 2.178 MW olan Endonezya’daki toplam jeotermal enerji üretim kapasitesinin yaklaşık %55’ini temsil ediyor (Dieng’deki Geo Dipa’nın belirsiz 10/12 MW’lık küçük ölçekli ilavesi hariç).

Batı Java’da tanımlanmış dört ek jeotermal çalışma alanı (WKP) vardır. West Java Jeotermal Endişeli Topluluk İttifakı (AMPIBI) üyesi olan çevre aktivistleri, hükümeti ve yatırımcıları, dört maddelik alanların yönetim planında sürdürülebilir çevre yönetimini dikkate almaya çağırıyor.

West Java AMPIBI Koordinatörü Yudi Indratno, Batı Java’da  Gunung Papandayan, Tampomas, Ciremai ve Halimun Salak olmak üzere dört WKP olduğunu söyledi. Tüm alan yatırımcılar için çok çekici.

“Hükümetin yakında jeotermal santralleri yöneten yatırımcıları dahil ederek üzerinde çalışacağı kesin. WKP yönetiminin sürdürülebilir çevre yönetimine önem verdiğini hatırlatıyoruz” dedi.

Resim: Wayang Windu Unit II, Batı Java, Endonezya (kaynak: Aecom)

Yudi, dört WKP’nin çoğunlukla Batı Java’daki Çevre ve Orman Bakanlığı’nın (KLHK) bir uzantısı olan Batı Java Doğal Kaynakları Koruma Merkezi’nin (BBKSDA) yönetimi altındaki Doğa Rezervleri statüsüne sahip koruma ormanlarında bulunduğunu söyledi. Jeotermal enerjinin kullanımının bölgenin koruma ormanı işlevine müdahale etmeyeceği umulmaktadır. Örneğin Papandayan’da, bölgede nesli tükenmekte olan yedi koruma altındaki hayvan var.

Jeotermal kullanım alanı olarak kullanılacak olan koruma ormanları, şu anda bitki örtüsü ve biyoçeşitlilik durumu oldukça iyi” dedi. Yudi, Batı Java’daki ormansızlaşma ve orman bozulma oranının oldukça yüksek olduğunu söyledi. Bunun nedeni, Batı Java’nın en büyük nüfusa sahip il olması, dolayısıyla birçok arazi dönüşümü var. Yudi, yüksek oranda ormansızlaşma ve orman bozulmasının çevresel dengeyi bozduğunu söyledi.

Çevresel dengenin bozulmasının en belirgin etkisi, Batı Java’daki sel, toprak kayması ve diğer afetlere kadar değişen doğal afetlerin sayısıdır. Jeotermal enerjinin kullanımı yasak değildir, ancak kullanımında sürdürülebilir çevre yönetimi ilkelerine dikkat etmelidir.

“Bu doğal afet, ormansızlaşma ve orman bozulması nedeniyle doğal dengenin bozulmasının bir hatırlatıcısı olmalıdır. Korunan orman alanlarında jeotermal enerji kullanımını reddetmiyoruz, dengenin korunması için çevre yönetimine dikkat ediyoruz” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy