Haberler

Batı Nevada’nın jeotermal ve mineral kaynakları havadan araştırılıyor

Clayton Vadisi, Nevada'daki Lithium Operasyonu (kaynak: flickr / docsearls, creative commons)
Cannur Bozkurt 5 Eki 2020

NV5 Şirketi, jeotermal ve mineral kaynak potansiyelini tahmin etmeye yardımcı olmak adına, Batı Nevada'nın bölgesel topografyasını ve jeolojisini incelemeye yardımcı olacak havadan verileri toplamak için USGS tarafından 5,2 milyon dolarlık bir ihale kazandı.

Uyumluluk, teknoloji ve mühendislik danışmanlığı çözümleri sağlayıcısı NV5 Global, Inc. tarafından, ABD Ordusu Mühendisler Birliği’ni (USACE) ve ABD Jeoloji Araştırması’nın (USGS) Dünya Haritalama Kaynakları Girişimi’ni desteklemek adına, Kuzey Amerika’nın en büyük jeo-uzamsal hizmetler firması olan Quantum Spatial, Inc.’e toplam 28 milyon dolarlık sözleşme imzalandığı duyuruldu.

NV5 Başkanı ve CEO’su PE’den Dickerson Wright, “USGS’den Savunma Bakanlığı’na kadar federal müşterilerin büyük ölçekli altyapı, çevre ve haritalama ihtiyaçlarını desteklemek için endüstri lideri jeo-uzamsal teknolojimizi ve veri analizi yeteneklerimizi kullanmaktan memnuniyet duyuyoruz,” dedi. “Jeo-uzamsal verilerin kullanımı, federal kurumlar, eyalet ve yerel yönetimler ve kamu hizmetleri dahil olmak üzere tüm önemli pazarlarımızda genişlemeye devam ediyor ve jeo-uzamsal hizmetlerimizin uzun vadeli, sürdürülebilir büyümesini sağlıyor.”

Duyurunun bir parçası olarak, şirket ayrıca USGS Dünya Haritalama Kaynakları Girişimi’ni desteklemek için 5,2 milyon dolarlık bir görev emri verildiğini bildirdi. Proje, Batı Nevada’nın bölgesel topografyasını ve jeolojisini incelemek ve bölgenin jeotermal ve mineral kaynak potansiyeli hakkında bilgi sağlamak için 24.758 mil kare havadan lidar verilerinin toplanmasını içeriyor. NV5 tarafından toplanan veriler ayrıca ABD Enerji Bakanlığı, Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı, Arazi Yönetimi Bürosu ve Doğal Kaynakları Koruma Hizmetini de destekleyecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy