Haberler

Bavyera, jeotermal araştırmalar için 10 milyon Euro yatırım yapıyor

Bavyera Derin Jeotermal Enerji Yuvarlak Masası (kaynak: StMWi)
Merve Uytun 13 Kas 2022

Almanya Bavyera Eyaleti Ekonomi ve Enerji Bakanı Hubert Aiwanger, devletin jeotermal araştırmalar için 10 milyon Euro yatırım yapacağını açıkladı.

Almanya Bavyera Eyaleti Ekonomi ve Enerji Bakanı Hubert Aiwanger, devletin jeotermal araştırmalar için 10 milyon Euro yatırım yapacağını açıkladı. Bu, Bavyera’da yenilenebilir enerjilerin yayılmasını hızlandırmayı amaçlayan enerji ve hidrojen programları için 500 milyon Euro’luk bir bütçenin bir parçasıdır.

Bununla ilgili olarak, Bavyera Eyaleti Ekonomik İşler, Bölgesel Kalkınma ve Enerji Bakanlığı (StMWi), Bavyera’da derin jeotermal enerji için seçenekleri ve fırsatları tartışmak için bir “Bavyera Derin Jeotermal Enerji Yuvarlak Masası” düzenledi. Bundesverband Geothermie (BVG), Geothermie Allianz Bayern ve faaliyet gösteren şirketlerden temsilciler katıldı.

Toplantı sırasında BVG’den Helge-Uve Braun ve Bakan Aiwanger, Bavyera’nın ısı geçişinde jeotermal enerjinin önemini vurguladılar. Bavyera Özgür Eyaleti’nin hedefi, 2040 yılına kadar ısı arzının %25’ini jeotermal enerjiyle karşılamaktır. Toplantıdaki temsilciler, federal düzeydeki önlemler ile federal düzeydeki önlemler arasında bir ayrım yaparken bu geçişi hızlandırmak için seçenekler sundular. devlet seviyesi.

Katılımcılara göre, jeotermal enerjinin yapılandırılmış bir araştırması ve çıkarılması için ön koşullar, jeolojik verilerin daha iyi sağlanması, ayrıntılı, büyük ölçekli bir rezervuar modelinin geliştirilmesi ve belediye ısı planlaması zorunluluğudur. Güvenli bir yatırım için şirketler ve belediyeler, sağlanan federal fonları tamamlayan keşifler ve finansman araçları için uygun sigorta çözümlerine ihtiyaç duyar.

Katılımcılara göre, diğer önemli önlemler arasında “Bavyera derin jeotermal enerji ana planı” için sorumlu bir uygulama birimi ve diğer şeylerin yanı sıra onay makamlarında personel istihdam ederek onay sürecinin hızlandırılması yer alıyor. “Bavyera Jeotermal İttifakı” bilimsel bir dernek olarak önemli ölçüde güçlendirilmelidir. Katılımcılar diyaloğun devamını önerdiler.

Bu ayın başlarında, Geothermie Allianz Bayern, Bavyera’daki jeotermal potansiyelin kombine ısı ve elektrik hatları yoluyla optimizasyonunun bir analizini içeren bir uzman raporu yayınladı ve derin jeotermal enerjinin bölgenin ısıtma sektörünün dönüşümüne ne ölçüde katkıda bulunabileceğini inceliyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy