Haberler

Baz yük olarak jeotermal ve pik yük için güneş ile Utah Üni. % 71 yenilenebilir enerjiye ulaşıyor

Utah Üniversitesi (kaynak: flickr / Edgar Zuniga Jr., creative commons)
Cannur Bozkurt 13 Eki 2020

Utah Üniversitesi, 2018'de bir jeotermal enerji satın alma anlaşması ile yenilenebilir enerjiler tarafından karşılanan enerji ihtiyaçlarının % 50'sinden fazlasını karşıladı ve şimdi pik yük talebini güneş enerjisiyle karşılayarak, yenilenebilir enerji payını % 71'e yükseltti.

Utah Üniversitesi (UU), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) faaliyetleri için yenilenebilir enerji kullanımına öncelik vermektedir. Üniversite web sitesinde yaptığı duyuruda, Utah, Huntington yakınlarındaki Castle Solar Projesi ile 25 yıllık güneş enerjisi sözleşmesi imzalayarak enerji ve sürdürülebilirlik alanında lider olarak önemli bir adım daha attığını açıklandı. Sözleşme, kampüse kullanım ömrü boyunca 20 MW güneş enerjisi sağlayacak ve üniversiteyi 2050 yılına kadar karbon nötr olma taahhüdüne doğru güçlendirecek.

2018’de imzalanan bir jeotermal enerji sözleşmesi, UU’yu eyaletteki elektriğinin yarısından fazlasını yenilenebilir kaynaklardan alan ilk devlet koleji yapmıştı.

Bu yeni sözleşme ile, Utah Üniversitesi toplam yenilenebilir enerji kaynakları kullanımında,  tüm kolejler ve üniversiteler arasında (California Üniversitesi, Arizona Eyalet Üniversitesi, Columbia Üniversitesi ve Buffalo SUNY’deki Üniversite’nin arkasında) beşinci sırada yer alacak . UU’nun mevcut jeotermal sözleşmesi şu anda Green Power Partnership kapsamındaki herhangi bir kolej veya üniversitenin bir numaralı en büyük uzun vadeli sözleşmesi olarak sıralanmaktadır.

Temiz enerji ve sürdürülebilir yatırımlara olan bu bağlılık, COVID-19 salgınıyla ilgili mevcut bütçe endişelerinin ortasında bile devam ediyor. Maliyet tahminleri, yenilenebilir enerjiye yönelik bu önemli hareketin artan maliyetler olmadan gerçekleşeceğini gösteriyor. Bu, UU’nun gereksiz bir yük oluşturmadan kaynakların sorumlu bekçileri olmasına izin verecektir. Tesis Yönetimindeki liderlik ekipleri bu konuları dengelemek için yıllarca çalıştı.

Sağlık, araştırma, eğitim ve barınmayı destekleyen yaklaşık 300 binayı işletmek için üniversite, Utah eyaletindeki tüm elektrik ve doğal gazın yaklaşık % 1’ine ihtiyaç duyuyor. Yeni, yenilenebilir enerji kullanımını artırmaya yönelik uzun vadeli taahhütlerle UU, elektrik şebekesinin çevresel etkisini önemli ölçüde azaltıyor. Bu, yerel emisyonlarda ölçülebilir bir azalma sağlayarak, hava kalitesini iyileştiriyor.

Utah Üniversitesi’nde sürdürülebilirlik baş sorumlusu Kerry Case, “Faaliyetlerimizde sürdürülebilir seçimlerle neyin mümkün olduğunu göstermek istiyoruz” dedi. “Kısa süre önce, UU’nun sera gazı emisyonlarını azaltacak ve topluluğumuzun iklim değişikliğine karşı direncini artıracak ek stratejiler belirlemek için bir çaba başlattık. Bu önemli planlama çalışmasını tamamlarken, ölçülebilir etkiye sahip güneş enerjisi sözleşmesi gibi eylemler de yapmalıyız. ”

Kaynak: ThinkGeoEnergy