Haberler

Belçika’da, Janssen Pharmaceutica’nın jeotermal ısıtma projesi için sondaj çalışmaları devam ediyor

Janssen Pharmaceutica sahasında sondaj kulesi (kaynak: Screenshot / YouTube, Guy Verellen)
Cannur Bozkurt 5 Şub 2020

Belçika'nın Beerse şehrinde Janssen Pharmaceutica tarafından Aralık 2019'da resmi olarak başlayan jeotermal ısıtma projesi için sondaj kampanyası devam ediyor.

Aralık 2019 başında Janssen Pharmaceutica’nın Belçika’nın Beerse şehrindeki kampüsünde, jeotermal ısıtma projesinin sondaj kampanyasının resmi lansmanında, Flaman Başbakanı Jan Jambon’nun da bulunmasıyla birkaç ayrıntıyı paylaşmanın zamanı geldi. Janssen Pharmaceutica bir Johnson & Johnson şirketidir.

Daha önce bir endüstri yatırımcısı tarafından desteklenen bu çığır açan projeyi ve geçen yıl sonlarında tam sondaj başlangıç tarihini bildirmiştik.

Açılan kuyuların 2.400 metre derinliğe ulaşması hedefleniyor ve kampüsteki binalara ve iş merkezlerine bir ısı şebekesi aracılığıyla ısı ve soğutma sağlayacak en az 85 santigrat derecede su pompalayacak.

Johnson & Johnson, 2020 yılına kadar enerjisinin % 20’sini yenilenebilir kaynaklardan elde etmek gibi iddialı bir hedef belirledi. 2050’de bu oranın % 100’e yükselmiş olması öngörülüyor. Aynı zamanda şirket, 2020 yılına kadar CO2 emisyonlarında % 20 ve 2050 yılına kadar % 80 düşüş hedefliyor ve bu da J & J’in Beerse’deki jeotermal enerjiye yatırımını oldukça önemli bir proje haline getiriyor. Aslında hesaplamalar dünyanın derinliğinde gömülü ısısının kullanılmasının CO2 emisyonlarını % 30 oranında azaltacağını göstermiştir.

Janssen Pharmaceutica, Flanders’ta derin jeotermal enerjiye tamamen odaklanan ilk şirkettir. Derin jeotermal proje sayesinde şirketler CO2 emisyonlarını % 30 oranında azaltabilecekler.

Kaynak: ThinkGeoEnergy