Haberler

Bill Gates, jeotermal enerjiyi önemli bir temiz enerji yatırım alanı olarak görüyor

Bill Gates (source: flickr/ Sam Churchill, creative commons)
Eren Günüç 14 Ara 2017

Bill Gates, iklim değişikliği çalışmalarının bir parçası olarak, jeotermal enerjiyi, kendisi ve diğer hayırseverlerce kurulan bir çaba olan, Breakthrough Energy Ventures tarafından temiz bir enerji fonu için en önemli beş yatırım ve destek alanı olarak tanımladı.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 12 Aralık 2017’de Salı günü kendi blogunda yayınlanan bir makalede, Paris, Fransa’da düzenlenen bir toplantıda iklim değişikliği konusundaki görüşlerini dile getirdi.

“Gezegeni, zaten etkileyen iklim değişikliğine adapte etmek için tutkulu bir dilek tutmak ve sorunu daha da kötüye götürmeyecek yeni araçlar geliştirmek” gerekliliğini açıkladı.

Toplantıların hemen öncesinde Bill Gates blogundaki paylaşımında “Yenilik, hem iklim değişikliğine adapte olmak ve yeni araçlar geliştirmek için anahtardır. Örneğin, ürün bilimlerindeki bilimsel gelişmeler, çiftçilerin değişen hava koşullarını ele almasına yardımcı olacaktır. Enerji araştırmaları ise ulaşım gibi modern yaşam şeklimizi değiştirerek atmosfere daha fazla sera gazı eklemeden elektrik üretmemizi sağlayacak. ” dedi.

Katılmasının bir parçası olarak, Paris’te hangi temel şeyleri vurgulamak istediğini açıkladı.

Bill Gates 2015’te Paris’te kurulan yeni temiz enerji kaynakları üzerine çalışan girişimcilere destek veren ve 1 milyar dolarlık temiz enerji yatırım fonu olan Breakthrough Energy Coalition  yatırımcı grubunun arasına katıldı. Fon başarılı yatırımcıları, şirket kurucularını, bilim adamlarını ve teknologları işe aldı.

Fon faaliyetlerinin bir parçası olarak, “özellikle umut verici fakat aynı zamanda yetersiz finanse edilmiş” ve “yatırıma odaklanacak” beş alan tespit edildi.

  • Grid ölçekli depolama
  • Sıvı yakıtlar
  • Mini-gridler
  • Alternatif inşaat malzemeleri ve
  • Jeotermal enerji

Bu gelişme Jeotermal endüstrisi için harika bir haber. “Dünya yüzeyinde ısı olarak depolanan olağanüstü miktarda enerji var ve bu dünyadaki tüm bilinen kömür ve petrol rezervlerinden elde edebileceğimizden çok daha fazla. Bu kaynağa dokunmak, sadece türbinleri çalıştırmak için yeraltından buhar ve sıcak suyu pompalamayı gerektiriyor. ”

Jeotermal enerji projelerinde kalkınmayı sağlamak için, bunun gibi bir fonun nasıl yardımcı olabileceği sorusu. Bill Gates’in Atılım Enerji Girişimlerinin üzerinde odaklanması gereken fikirleriniz neler olurdu?

Risk azaltma, sondaj maliyetinden başlayarak, ancak veri toplama, veri yönetimi ve endüstrinin daha iyi portrelenmesine yardımcı olan unsurlar üzerinde genel çalışma gibi daha az somut unsurları destekleyen tonlarca fikir var. ThinkGeoEnergy, Jeotermal Haberler ve diğer kardeş sitelerindeki gibi gayretler, jeotermal sektörüne daha iyi bir imaj vermeyi amaçlıyor ve gerekli enerji geçişi bağlamında sunduğu büyük fırsatları vurguluyor. Umarım yatırımın menfaatleri, tanıtım araçlarını ve çabaları kolaylaştıran gerçek gelişme projelerinin ötesine geçebilir.

Kaynak: Gates Notes – the blog of Bill Gates, ThinkGeoEnergy aracılığıyla