Haberler

Bingöl’de Jeotermal seracılık planlanıyor

Karlıova İlçesi, Bingöl (kaynak: Bingöl Belediyesi)
Merve Uytun 25 Oca 2023

Kurban Madencilik tarafından Bingöl’ün Karlıova İlçesi’nde, jeotermal arama sondajı ve sera projesi planlanıyor.

Türkiye’nin en büyük iki fay zonunun kesişim noktası olan Bingöl’ün Karlıova İlçesi’nin Kaynakpınar Mahallesinde jeotermal sondaj ve seracılık faaliyeti için izin süreci başladı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı web sayfasında söz konusu proje ile ilgili bilgiler yayınlanarak 120,79 hektar Jeotermal ruhsat alanında 68,79 Hektar ÇED Alanında olmak üzere 13 ayrı poligonda toplam 35 Adet Jeotermal Kuyu açılması ve 67113,63 m2 alanda 2 ayrı Jeotermal ile Isınan Sera projesi planlandığı belirtildi.   Proje alanının 1/100.000 ölçekli Onaylı Çevre Düzeni Planı Malatya-Elazığ-Tunceli -Bingöl planlama bölgesinde “Kentsel Gelişme Alanı” içerisinde kaldığı belirtiliyor.

Sahada sondaj çalışmaları yapılmadan önce  jeolojik ve jeofizik etüt çalışmaları yapılarak sahanın jeotermal potansiyeli olduğu ortaya konduğu ve ruhsat sahasında yapılan arazi çalışmalarıyla proje alanının Jeotermal Kaynaklar bakımından önemli olduğu sonucuna ulaşıldığı ifade ediliyor. Sondaj derinliklerinin  en fazla 800 m’ye kadar ulaşacağı belirtiliyor. Sondajların toplam dokuz aylık sürede bitirilmesi hedefleniyor.

Jeolojik açıdan bir laboratuarı andıran Bingöl jeotermal açıdan umut vadediyor. Fayların kesişim noktası olan yörede birçok sıcak su çıkışı mevcut, Karlıova’da 62°C sıcaklıktaki Göynük Hacıyan Kaplıcası, Bingöl Merkez’de 36°C-47°C sıcaklıktaki Kös Kaplıcası,  Yayladere’de 48°C sıcaklıktaki Hasköy Kaplıcası bölgedeki diğer jeotermal kaynaklar.

Kaynak: E-ÇED Duyurular