Haberler

Birleşik Krallık’ta jeotermal enerji ve lityum potansiyelinin belirlenmesi için ortaklık

İngiltere, Cornwall'da Lityum arama sondajı başlıyor (kaynak: Cornwish Lithium)
Merve Uytun 28 Şub 2022

Cornish Lithium, jeotermal sahaların lityum potansiyelini birlikte değerlendirmek üzere, ingiliz enerji şirketi IGas Energy PLC (IGas) ile anlaşmaya vardığını duyurdu.

Cornwall merkezli Cornish Lithium, jeotermal ısıtmanın ticari gelişimi için uygun sahaları ortaklaşa değerlendirmek üzere İngiliz enerji şirketi IGas Energy PLC (IGas) ile bir anlaşmaya vardığını duyurdu. Jeotermal sulardan lityum elde etme potansiyeli de araştırılacak.

Cornish Lithium, İngiltere’nin Güney Batısında kapsamlı arazi ve maden hakları anlaşmaları sağladı ve uydu görüntüleri, jeofizik veriler gibi modern kaynaklardan elde edilen verilerle birleştirilmiş tarihi kayıtları kullanarak bölgenin yüzey altı jeolojisi ve mineral potansiyelinin 3B modellerini geliştirdi.

IGas, kuyu tasarımı, sondajı ve işletme yönetimi konusundaki tecrübesini projelere taşıyacak. 2020’de bildirdiğimiz gibi, IGas, jeotermal ısı projesi geliştiricisi GT Energy UK Limited’i (GT Energy) satın alarak şirketin daha geniş Birleşik Krallık enerji pazarına girmesini sağladı.

Bir dizi potansiyel proje lokasyonunun teknik ve ticari değerlendirmesi devam etmektedir ve bu, bir ilk proje lokasyonunun belirlenmesiyle sonuçlanmalıdır. IGas ve Cornish Lithium daha sonra ortak bir pilot program olarak ilk proje lokasyonunu geliştirecek.

“IGas’taki ekiple çalışmaktan heyecan duyuyoruz. Cornish Lithium Jeremy Wrathall’ın Kurucusu ve CEO’su, Cornwall’ın jeolojisine ilişkin anlayışımız ile IGas’ın jeotermal ısı projeleri anlayışının birleşimi her iki şirket için de karşılıklı olarak faydalı olacaktır” dedi.

“Cornish Lithium ile bu işbirliği, operasyonel uzmanlığımızı çeşitlendirme ve güçlendirme yönündeki çalışmalarımızda bir başka önemli adımdır. Bu, hidrojen üretimi ve karbon depolama konusunda devam eden çalışmaları tamamlıyor ve jeotermal işimizi daha da güçlendiriyor” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy