Haberler

Birleşik Krallık’ta jeotermalin zorlukları

Parlamento Binası, Londra, Birleşik Krallık (kaynak: flickr/ Russell Trow, creative commons)
Merve Uytun 9 May 2022

POST UK makalesi, İngiltere'nin büyük ölçekli jeotermal projelerin uygulanması açısından diğer Avrupa ülkelerinin gerisinde kalmasının çeşitli nedenlerine bakıyor.

Birleşik Krallık Parlamento Bilim ve Teknoloji Ofisi (POST) tarafından yayınlanan araştırma, Birleşik Krallık’taki jeotermal gelişimin durumuna ve şu anda endüstrinin karşı karşıya olduğu zorluklara bir bakış sunuyor. British Geological Survey’in LinkedIn sayfasında paylaştığı gibi, POST özeti “İngiltere’nin net sıfıra doğru yolculuğunda çok önemli bir anda, Birleşik Krallık’ta uygulanabilir bir yenilenebilir kaynak olarak jeotermal enerji hakkında hükümeti bilgilendirmeye ve farkındalığı artırmaya” yardımcı olabilir. Raporun tamamına bu linkten ulaşılabilir.

Jeotermal şu ​​anda Birleşik Krallık’ın yıllık ısı talebinin yalnızca %0,3’ünden daha azını karşılıyor. Bu, jeotermalin ülkenin net sıfır hedeflerine katkıda bulunması için hala büyük bir potansiyel olduğu anlamına geliyor. Bununla birlikte, derin jeotermalin şu anda hükümetin stratejilerine dahil edilmemesi, endüstrinin ihtiyaç duyduğu devlet desteğini alamayabileceği anlamına da geliyor.

Birleşik Krallık’ta jeotermal enerji şu anda su veya gaz gibi doğal bir kaynak olarak tanınmamaktadır. Petrol ve su kaynaklarının araştırılması ve yönetimine ilişkin mevcut düzenlemeler jeotermal faaliyetlere uygulanmaktadır. Bununla birlikte, bazı endüstri paydaşları, bu yeniden tasarlanmış düzenleyici sistemin derin jeotermali düzenlemek için aşırı tasarlandığını savundu.

Jeotermal için ısmarlama bir düzenleyici kurumun olmaması, şirketlerin projeleri için karmaşık çok kurumlu onay sürecinden geçmeleri gerektiği anlamına geliyor. Düzenleyici süreci kolaylaştırmak, endüstri tarafından jeotermal teknolojilerin geliştirilmesini ve benimsenmesini teşvik etmede önemli bir adım olarak kabul edilmektedir. Bu, en iyi şekilde, onay sürecini yürüten tek bir ısmarlama jeotermal düzenleyici veya kurum atayarak yapılabilir.

Jeotermal paydaş grupları ayrıca, diğer yenilenebilir teknolojiler için sağlananlara benzer bir piyasa çerçevesinin jeotermal için faydalı olacağı konusunda hemfikirdir. Örneğin, jeotermal enerji sistemlerinin maliyeti, sübvansiyonlar şeklinde devlet desteği ve iddialı hedefler belirlenmesiyle azaltılabilir. Uzun vadeli stratejiler ve politikalar olmadan, jeotermal enerji, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla Birleşik Krallık’ta başarılı olamadı.

Jeotermal risk azaltma planları, Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC) tarafından, özellikle düşük piyasa olgunluğu aşamalarında derin jeotermal projelerinin geliştirilmesini teşvik etmek için kilit mekanizmalardan biri olarak vurgulanmaktadır. Şu anda İngiltere’de böyle bir plan yok.

Jeotermal enerji gelişiminin kayda değer ekonomik faydalarının yanı sıra sektör, petrol ve gaz endüstrisindeki teknolojiler ve işçiler için yeniden yerleştirme fırsatları da sağlayabilir. Ancak, jeotermal projelerin yüksek sermaye maliyetlerini ve geliştirme riskini azaltabilecek yeterli önlem bulunmamaktadır. Bunlar, Birleşik Krallık’taki jeotermal ısı ve enerji projelerinin önündeki en büyük engeller olarak kabul ediliyor.

Bu yılın başlarında, Birleşik Krallık hükümetinin Yeşil Isı Ağı Fonu aracılığıyla yeşil ısıtma projeleri için finansman teklifini bildirmiştik. Daha yakın tarihli bir haberde, Cornish Lithium, Cornwall’da jeotermal tuzlu sudan pil kalitesinde lityum çıkaracak Doğrudan Lityum Ekstraksiyon Tesisini başarıyla devreye aldı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy