Haberler

BLM, Bailey Mountain Jeotermal Arama Projesine yetki verdi

Mud Lake, Tushar Mts, Beaver County, Utah (kaynak: Andrey Zharkikh / flickr, creative commons)
Merve Uytun 9 May 2022

BLM yetkisi, Ormat Nevada'nın Beaver County'deki Bailey Mountain sahasında 20'ye kadar jeotermal arama kuyusu açmasına izin veriyor.

Ormat Technologies Inc. (Ormat), Ormat Nevada Inc. aracılığıyla Bailey Mountain Jeotermal Arama Projesi için Arazi Yönetimi Bürosu (BLM) Renkli Ülke Bölge Ofisinden yetki aldı. Bu, Ormat’ın Utah, Beaver County’deki proje sahasında 20’ye kadar jeotermal arama kuyusu açmasını sağlayacak.

Önerilen kuyular, BLM tarafından yönetilen ve Ormat Nevada, Inc.’e kiralanan 1885 dönümlük kamu arazisinde yer alacak proje ile şirket uygun bir jeotermal kaynak bulursa, Ormat Nevada Inc. jeotermal enerji santralinin geliştirilmesi için BLM’ye başvurabilir.

Onaylanmadan önce, kamu vatandaşlarının bildirdiğimiz gibi Bailey Mountain projesi için yapılan Çevresel Değerlendirmeyi gözden geçirmesine ve yorum yapmasına izin veren bir kamu inceleme dönemi açıldı.

BLM Color Ülke Bölge Müdürü Gloria Tibbetts, “Eyalet ve yerel yönetimlerden, çevreci gruplardan ve bireylerden alınan kamuoyu yorumları bu projeyi ezici bir çoğunlukla destekledi” dedi. “Bu, temiz yenilenebilir enerjinin gelişimini genişletme potansiyeline sahip bu alanda BLM tarafından yönetilen kamu arazileri üzerinde mevcut ve gelecek projelerden oluşan çeşitli portföyün sadece bir parçasıdır.”

Jeotermal enerji geliştirme, Biden-Harris yönetiminin 2035 yılına kadar karbon kirliliği içermeyen bir enerji sektörü yaratma hedefini destekliyor ve Kongre’nin 2020 Enerji Yasası’ndaki 2025 yılına kadar kamu arazilerinde 25 gigawatt güneş, rüzgar ve jeotermal üretime izin verme yönündeki yönü ile uyumlu. Temiz enerji hedeflerimizi desteklemek için BLM, kamu arazilerinde yenilenebilir enerjinin çevreye duyarlı gelişimi için yerler ve şebekeye bağlanmak için yeni iletim yolları sağlıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy