Haberler

Bluestone, Guatemala’daki jeotermal proje çalışmalarını ilerletecek

Cerro Blanco altın projesi, Guatamala (kaynak: Bluestone Resources)
Merve Uytun 4 Tem 2021

Potansiyel bir jeotermal enerji santrali, Kanadalı madencilik şirketi Bluestone Resource'un Guatemala, Cerro Blanco'da planlanan bir altın madenciliği projesine güç sağlama planlarının bir parçası olmaya devam ediyor.

Şirketin Guatemala’daki Cerro Blanco altın madenciliği projesindeki ilerleme hakkında rapor veren Bluestone Resources Inc., açık ocak altın madeni geliştirme planlarını açıkladı. Etki alanı içindeki topluluklarda bir fizibilite çalışması, izin ve kapasite geliştirme ile devam eden “sorumlu kalkınma” unsuru Bluestone tarafından vurgulanmaktadır.

Bluestone’un sorumlu geliştirme taahhüdü ve madenin geliştirilmesiyle karbon ayak izini azaltma taahhüdü doğrultusunda şirket, Bluestone, daha önce ThinkGeoEnergy‘nin bildirdiği Mita Jeotermal projesi üzerinde ek çalışmalar üstlendi. Şirket, geçmiş verilerin gözden geçirilmesini ve proje üzerinde tamamlanan test çalışmalarını içeren bir kapsam belirleme çalışmasını tamamlamıştır. 20 MW’ın üzerinde bir rezerv kapasitesi tahmin eden güncellenmiş bir rezervuar hesaplaması tamamlandı. Kapsam belirleme çalışması, 5 MW ila 20 MW arasında değişen birkaç farklı boyutlandırma senaryosuna odaklandı ve sonuçlar, vergi sonrası IRR’si %15’in üzerinde olan bir ekonomik projenin altını çizdi. Sonraki adımlar, kanıtlanmış üretim kuyularının yanı sıra enjeksiyon kuyusu konumlarını daha da iyileştirmek için jeolojik ve jeofizik araştırmaları ve ardından bir fizibilite çalışmasını içerir.

CFO’su Peter Hemstead şunları söyledi: “Jeotermal proje, madenin geliştirilmesinin yanı sıra karbon ayak izimizi azaltma hedefimizi destekleyen eşsiz bir fırsatı temsil ediyor. Bunun bizi benzerlerimizden ayırdığını ve harika bir altın projesine değer kattığını düşünüyoruz. Önümüzdeki altı ay boyunca, Guatemala’da potansiyel bir enerji çağrısı beklentisiyle jeotermal proje riskini düşürmeye devam edeceğiz.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy