Haberler

Bolivya, Laguna Colorada jeotermal projesi fizibilite çalışması ihale ediliyor

Laguna Colorada, Bolivya (kaynak: flickr/ Paolo Lucciola, creative commons)
Merve Uytun 4 Haz 2022

Devlet enerji şirketi ENDE, Bolivya, Colorada Jeotermal Santrali Projesi için Piyasa Fizibilite Çalışması, Kavramsal Mühendislik Değerlendirmesi ve İş Alternatiflerinin Analizi için bir ihale başlattı.

Bolivya’nın devlet elektrik şirketi La Empresa Nacional de Electricidad (ENDE), 100 MW Laguna Colorada Jeotermal Santrali Projesi için Piyasa Fizibilite Çalışması, Kavramsal Mühendislik Değerlendirmesi ve İş Alternatiflerinin Analizi için bir ihale başlattı. Tekliflerin sunulması için son tarih 7 Haziran 2022’dir. Önerilen danışmanlığın şartları resmi İlgi Bildirimi Belgesinde görülebilir.

ENDE ayrıca daha önce yerel veya uluslararası danışman oyunculara, ulusal ve uluslararası enerji piyasası bağlamında Laguna Colorada projesinin ekonomik uygulanabilirliğini değerlendirmeleri için bir çağrıda bulunmuştu. Piyasadaki kesinlik eksikliğine rağmen, bu yılın başlarında 5 MW’lık bir jeotermal pilot tesisin inşaatının son aşamaları bildirildi.

Laguna Colorado proje sahası deniz seviyesinden yaklaşık 4700 metre yükseklikte yer almaktadır. Pilot santral projesinin başarısının ardından, 100 MW’a kadar ölçekleme imkanına sahip 50 MW’lık bir santralin geliştirilmesi planlandı. Pilot tesis, Sacyr ve Ormat Technologies’in ortak girişimi tarafından inşa ediliyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy