Haberler

Calpine, Geysers jeotermal enerji alımı için 12 yıllık PPA imzaladı

Bear Canyon jeotermal tesisi, The Geysers/ California (kaynak: Calpine)
Merve Uytun 11 Oca 2023

Calpine Corporation'ın yan kuruluşu Geysers Power Company, California'daki Calpine jeotermal tesislerinden enerji temini için NCPA ile 12 yıllık bir PPA imzaladı.

Calpine Corporation’ın bir yan kuruluşu olan Geysers Power Company, LLC, California’nın Sonoma ve Lake County bölgelerindeki birden fazla Calpine jeotermal santralinden yenilenebilir enerji alımı için Kuzey Kaliforniya Enerji Ajansı (NCPA) ile bir dizi uzun vadeli Satın Alma Anlaşması imzaladı.

Satın alma sözleşmesi, 2025’ten 2026’ya kadar 50 MW’a kadar yenilenebilir enerji kapasitesi sağlamak içindir. Daha sonra kapasite, toplam 12 yıllık bir süre olan 2036’ya kadar 100 MW’a çıkacaktır. Jeotermal enerji, Santa Clara şehrinin kamu elektrik kuruluşu Silicon Valley Power’a (SVP) ve potansiyel olarak diğer NCPA üyelerine sağlanacak.

“NCPA, çevresel sorumluluk ilkesi üzerine kurulmuştur ve kuruluşundan bu yana ajans ve üyeleri, temiz ve yenilenebilir kaynakların geliştirilmesine öncülük etmeye devam etmiştir. NCPA Genel Müdürü Randy S. Howard, “Yenilenebilir temel yük üretimini güvence altına almak için yapılan bu uzun vadeli anlaşma, yalnızca bu hedefi ilerletiyor” dedi.

“Calpine, NCPA, Santa Clara Şehri ve Kuzey Kaliforniya kamu gücü topluluğu ile yakın çalışmaktan memnun. Birlikte, Geysers’ın sürdürülebilir işleyişi için uzun vadeli bir vizyonu paylaşıyoruz. NCPA ve Santa Clara Belediyesi ile yapılan bu anlaşma, The Geysers’ta süregelen yatırım ve inovasyonu desteklemeye yardımcı oluyor,” dedi Calpine West Origination and Development Başkan Yardımcısı.

“Devam eden ekonomik gelişmeyle birlikte, Santa Clara Şehri’ndeki güç kaynağına olan talep artmaya devam ediyor. Bu anlaşma, çevreye duyarlı üretim kaynaklarına olan bağlılığımızla uyumlu, temiz ve yenilenebilir jeotermal enerjiye ek uygun maliyetli yatırımla topluluğumuzu güçlendirmemize yardımcı olacak,” dedi.

2022’de Calpine, Sacramento Belediyesi Hizmet Bölgesi (SMUD) ile 10 yıllığına benzer bir 100 MW’lık PPA imzaladı. Bu PPA’nın 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girmesi planlandı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy