Haberler

Çelik üreticisi jeotermal ile karbon ayak izini azalttı

EDC jeotermal enerji santrali, Filipinler (kaynak: EDC)
Merve Uytun 17 Eki 2021

Karbon emisyonlarını azaltmak için çelik üreticisi Chioson Development Corp., Filipinler'de EDC ile jeotermal enerji satın alma anlaşması imzaladı.

Dünyanın dört bir yanındaki şirketler giderek artan bir şekilde karbon emisyonlarını azaltmak için adımlar atıyor. Bunların arasında, bu yıl Mart ayında First Gen’e ait Energy Development Corporation aracılığıyla yenilenebilir enerjiye geçişin bir sonucu olarak operasyonlarının karbon emisyonlarını düşürmeye başlayan çelik üretim şirketi Chioson Development Corporation (CDC), yani SunStar var.

“Birinci Nesil ve EDC ile yenilenebilir enerji alanına geçmekten mutluluk duyuyoruz. Temiz ve sürdürülebilir bir şekilde inşaat demiri, çivi ve boru üretimine yönelik savunuculuğumuzu ilerletmek için sürdürülebilir ve güvenilir bir yenilenebilir enerji tedarikçisine sahip olmak istiyoruz. Bu nedenle, Chioson Development Corporation, sözleri eyleme geçirerek, çevre üzerindeki kendi karbon ayak izini daha da azaltmak için güç kaynağını jeotermal enerjiden sağlamayı seçti. Temiz enerjiye yönelik bu yatırımla gelecek nesiller için kalıcı bir etki bırakabiliriz,” dedi CDC’nin işletme müdürü, Bernard B. Chioson.

Şirket tesislerinden üçü EDC’nin jeotermal enerji santrallerinden temiz enerji sağlıyor. Jeotermal ile 7/24 desteklenmek, CDC’nin her yıl 1,86 milyon ton karbondioksitten kaçınmasını sağlar. Bu, inşaat şirketlerinin çevre için bir tavır almalarını ve CDC gibi yeşil şirketlerden malzeme alarak dolaylı olarak karbon ayak izlerini azaltmalarını sağlar.

İyi haber şu ki, CDC gibi aylık ortalama elektrik tüketimi en az 100 kilovat olan işletmeler artık hükümetin Yeşil Enerji Seçeneği Programının (GEOP) yardımıyla yenilenebilir kaynaklardan güç almayı seçebilir. Birinci Nesil ve EDC’nin jeotermal tesisleri gibi lisanslı GEOP sağlayıcıları aracılığıyla RE’ye geçiş, ülkemizin karbondan arındırılmasına ve iklim değişikliği çözümünün bir parçası olmasına yardımcı olmak için çok önemlidir.

First Gen Corporation’ın %100 yenilenebilir enerji iştiraki olan EDC, ülkenin toplam kurulu yenilenebilir enerji kapasitesinin %20’sini oluşturan 1.480 MW’ın üzerinde toplam kurulu kapasiteye sahiptir. 1.181 MW’lık jeotermal portföyü, ülkenin toplam kurulu jeotermal kapasitesinin yüzde 62’sini oluşturuyor ve Filipinler’i dünyanın en büyük 3. jeotermal üreticisi olarak haritaya yerleştirdi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy