Haberler

CeraPhi Energy, açık deniz petrol ve gaz kuyularında dekarbonizasyon çalışması

Kaliforniya kıyılarındaki açık deniz petrol platformu (kaynak: flickr/ Berardo62, creative commons)
Merve Uytun 26 May 2022

CeraPhi Energy, açık deniz petrol ve gaz kuyularının yeniden kullanılarak bir işletim platformunun karbon ayak izinin nasıl azaltılabileceğini belirlemek üzerine bir çalışma yürütecek.

Geçen hafta paylaşılan derin jeotermal dağıtım uzmanı CeraPhi Energy, tescilli gelişmiş kapalı döngü sistemini kullanarak açık deniz petrol ve gaz kuyularının yeniden kullanım amacını üstlenen türünün ilk jeotermal çalışmasına layık görüldü.

Çalışma, iyileştirilmiş kuyuların bir işletim platformunun karbon ayak izini nasıl azaltabileceğini belirlemek için aşamalı bir sürecin ilk aşamasını kapsayacak.

Proje, üst taraf mühendislik hizmetleri şirketi Petrofac ile işbirliği içinde CeraPhi Yeraltı Mühendisliği Ekibi tarafından yönetiliyor. Çalışma, Petrofac’ın aynı zamanda işletme ve bakım yüklenicisi olduğu EnQuest’in Magnus Platformunu temel durum olarak kullanacak.

Resmi olarak BP tarafından işletilen Magnus Platformu, Birleşik Krallık’taki en büyük işletme tesislerinden biridir ve Shetland Adaları’nın kuzeyinde yer almaktadır. Magnus, 85.400 stbpd ham petrol tasarım kapasitesi ve 110 mmscfd gaz ihracatı ve maksimum 240.000 bpd su üretimi ile tam entegre bir sondaj ve üretim tesisidir.

Çalışma, bir kuyu içi ısı eşanjörü ile derin yeraltından ısı çıkarmak için eski kuyulara sığacak şekilde tasarlanmış CeraPhi’nin tescilli gelişmiş kapalı döngü teknolojisi CeraPhiWell™’in kullanımını içerecektir. Çalışmada belirlenen çalışma sıcaklıklarına bağlı olarak, üretilen ısı, tesisin toplam karbon emisyonlarını azaltan kamu hizmetleri ve diğer hizmetler için doğrudan güç ve/veya ısıtma veya soğutma olarak kullanılabilir.

CeraPhi’nin Kurucusu ve CEO’su Karl Farrow şunları söyledi: “Bu ödül, petrol ve gaz endüstrisinin petrol ve gaz çıkarma sürecinin karbondan arındırılmasında nasıl geçiş yaptığının bir ifadesidir.”

“Temiz temel yük enerjisi üretmek için üretken olmayan eski kuyuları kullanabilirsek, neden aynı kuyuları açıldıklarında karbonsuz enerji üreterek, petrol ve gaz çıkarma işlemi sırasında karbon ayak izini azaltarak ve maksimum kullanımı sağlayarak karbonsuz enerji üretemiyoruz? on yıllar boyunca tam bir enerji geçişi yoluyla bu varlıkların

Craig Nicol, Proje Müdürü, NZTC “Eğer kanıtlanırsa yenilenebilir enerji karışımına ciddi bir katkıda bulunabilecek bu çığır açan projede CeraPhi’yi desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Sektör, üretimlerinin sonuna gelen kuyuların hizmetten çıkarılması konusunda önemli bir zorlukla karşı karşıya; bu yeni yaklaşım, net sıfır hedeflerimizi yerine getirirken kullanım ömrünü uzatma potansiyeline sahip.”

Petrofac Yeni Enerji Hizmetleri Başkan Yardımcısı Jonathan Carpenter “Mühendislik uzmanlarımız, mevcut petrol ve gaz altyapısını kullanarak yenilenebilir enerji üretmenin tamamen yeni bir yolunu ortaya çıkarma potansiyeline sahip bu öncü çalışmada CeraPhi ile çalışmayı dört gözle bekliyorlar. Petrol ve gaz üretim sürecini karbondan arındırma çabalarımızda bir oyun değiştirici olabilir ve ayrıca temiz temel yük gücü için daha geniş uygulanabilirliğe sahip olabilir.”

Yaklaşık 18 ay önce petrol ve gaz uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından kurulan CeraPhi Energy, dünya çapında tescilli kapalı döngü teknolojisini kullanarak derin jeotermal projeleri yürütüyor ve toplamda yaklaşık 1,5 GW’lık ısı, soğutma ve güç projeleri geliştiriyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy