Haberler

CeraPhi, petrol ve gaz kuyuları için jeotermal model hazırlıyor

CeraPhi Enerji bilgi grafiği
Merve Uytun 17 Oca 2022

CeraPhi Energy, petrol ve gaz kuyularından enerji elde etmeyi amaçlayan jeotermal model tasarımı için petrol hizmet firması Petrofac ile anlaştı.

CeraPhi Energy, paylaştığı bir yayında, petrol ve gaz kuyularının yenilenebilir enerji oluşturmak adına nasıl yeniden kullanılabileceğini göstermek için bir gösterici oluşturmak üzere İngiliz petrol sahası hizmet firması Petrofac’ı görevlendirdiğini duyurdu.

Uluslararası enerji hizmetleri sağlayıcısı, CeraPhi’nin yerinde alması ve potansiyel müşterilere mevcut petrol ve gaz operasyonlarının nasıl karbondan arındırılabileceğini göstermek için CeraPhi’nin tescilli CeraPhiWell (TM) Saha Gösterici Skid’inin mühendislik ve tasarımını tamamlayacak. Model, başlangıçta karada olmak üzere herhangi bir kuyuda kullanılmak üzere tasarlanacak ve daha sonra açık deniz versiyonu geliştirilecektir. Karadaki gösterici, bu yılın 2. çeyreğinde mevcut bir sahada saha kurulumuna hazır olmalıdır.

Mühendislik çerçeve anlaşması kapsamında, CeraPhi’nin kuyu içi ısı eşanjörü tarafından üretilen çalışan yüzey altı sıvılarını tescilli kapalı döngü sisteminde test edilecek. Model, başlangıçta yakınlardaki evler için endüstriyel kullanım için ısıtma, soğutma ve güç için modellenen çıkış ile mevcut bir Birleşik Krallık petrol ve gaz sahasında konuşlandırılacak. Modüler sistem, kuyudan kuyuya ve sahadan sahaya hızlı bir şekilde taşınacak şekilde tasarlanacaktır.

CeraPhi CEO’su Karl Farrow, Petrofac’ın üst düzey uzmanlığını CeraPhi’nin iyi bilgisi ile birleştirmenin, CeraPhi’nin sahalara hızlı bir şekilde – amaç 24 saat içinde – erişmesini sağlamak için göstericinin hızlı üretimini sağladığını ve kilovatlarca ısı ve elektrik üreten CeraPhi teknolojisini çalıştırmak için mevcut bir kuyuya takılacağını söyledi. Petrofac’ın Yeni Enerji Hizmetleri ekibiyle yaklaşık 12 aydır jeotermal niyetlerimizi tartışıyoruz ve proses mühendisliği desteğini ve kalite mühendisliğini sağlam bir mühendislik paketine dönüştürme yeteneğine çok güveniyoruz. “Bu aşamanın tamamlanması, bu yılın ikinci çeyreğinde inşaat ve saha kurulumu için üçüncü taraf imalata geçmemizi sağlayacak.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy