Haberler

CFE, Cerro Prieto JES’inde hibrit bir system ile 350 MW’a kadar üretim hedefliyor

Santa Rosalia, Baja California Sur, Meksika'daki Solar PV tesisi (kaynak: flickr / michaelrperry, creative commons)
Cannur Bozkurt 9 Ağu 2020

Devlete ait kamu kurumu CFE, Baja California'daki Cerro Prieto jeotermal enerji santrallerinde büyük ölçekli güneş PV geliştirmeyi planlıyor.

Meksika’dan gelen haberlere göre,  devlete ait kamu hizmeti kuruluşu Comisión Federal de Electricidad (CFE), Baja California’daki Cerro Prieto jeotermal enerji santrallerinde büyük ölçekli bir güneş PV tesisi inşa etme planlarını paylaştı.

Planlanan güneş enerjisi santralleri, 340 milyon dolarlık yatırım hacmi ile 1.081 hektar üzerinde 350 MW (planlanan) enerji üretim kapasitesine sahip. Enerji santrallerinin 2023 ve 2029’da tamamlanması bekleniyor.

Paylaşım, Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador tarafından yayınlanan bir belgenin parçası olarak ulaştı. Belge, önceki hükümetin enerji reformuna ve yenilenebilir enerjilere verdiği desteğe yönelik güçlü bir eleştiriyi yineliyor.

Ülkenin odak noktasının önce hidroelektrik, CFE tarafından ikinci enerji üretimi ve ardından özel oyuncular olması gerekliliğine yönelik bir vurgu var. Bu vurgu açıkça devlete ait Pemex ve CFE’nin rolünü güçlendirilmekte. Bu durum, Meksika’daki özel sektörün yenilenebilir enerji gelişiminde alacağı yer açısından olumsuz olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy