Haberler

CFE: ”Mevcut jeotermal alanlara ORC birimleri eklemek üretim kapasitesini arttırıyor”

Los Azufres, Meksika'da CFE'nin jeotermal kurulumları (kaynak: jeeperos.com)
Merve Uytun 12 Haz 2022

Meksika Federal Elektrik Komisyonu (CFE), mevcut jeotermal enerji santrallerini Organik Rankine Döngüsü (ORC) teknolojisi ile güçlendirmenin potansiyel faydalarını araştıran bir çalışmanın sonuçlarını yayınladı.

Meksika’nın devlete ait kamu hizmeti ve elektrik şirketi Federal Elektrik Komisyonu (CFE), mevcut jeotermal enerji santrallerini Organik Rankine Döngüsü (ORC) teknolojisi ile güçlendirmenin potansiyel faydalarını araştıran bir çalışmanın sonuçlarını yayınladı. Bu, bildirdiğimiz üzere, CFE ile Fransız hükümetinin Eğitim Fonları ve Özel Sektöre Yardım (FASEP) arasındaki bir işbirliği anlaşması aracılığıyla gerçekleştirilen bir çalışmadır.

Çalışmanın sonuçlarına göre, ORC ünitelerinin kullanımı, CFE’nin jeotermal üretim kapasitesini yıllık 133 GWh artırabilir, bu da 85.000 evin elektrik talebine ve yılda 75 kton CO2 emisyon azaltımına eşdeğerdir.

Fransa’nın Meksika Büyükelçisi Jean-Pierre Asvazadourian proje ekibini tebrik ederek, çabalarının iki ülke arasındaki bağı güçlendirdiğini ve karşılıklı gelişimlerine katkıda bulunduğunu belirtti.

Bu projenin yanı sıra CFE, yeşil hidrojen pilot programı gibi enerji projelerinde diğer Avrupa ülkeleriyle de işbirliği yapıyor. Uluslararası işbirliğine yönelik bu çabalar, şirketin operasyonlarını modernize etmeye, nihayetinde enerji bakanlığının temiz enerjiye geçiş hedeflerine ulaşma hedefine yönelik ilgisini vurgulamaktadır.

CFE ile ilgili diğer bir haberde, Komisyon, Chignahuapan belediyesindeki jeotermal potansiyeli keşfetme planlarını açıklamıştı. Bu proje için 3 yıllık bir arama programı belirlenmiştir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy