Haberler

Chaves Belediyesi, Portekiz’de jeotermal bölgesel ısıtmayı genişletecek

Chaves, Portekiz (kaynak: flickr/ Rufino Lasaosa, creative commons)
Merve Uytun 29 Eki 2022

1.2 milyon Euro'luk bütçeyle Portekiz Chaves belediyesi, jeotermal ısıtma ağını genişletmeyi amaçlayan bir pilot proje gerçekleştirecek.

1.2 milyon Euro’luk bütçeyle Portekiz’deki Chaves belediyesi, jeotermal ısıtma ağını genişletmeyi amaçlayan bir pilot proje üstleniyor. Ağ şu anda yalnızca 5 kamu ve özel binaya hizmet veriyor. Plan, onu 20 binaya daha bağlamaktır.

İlk kez 2020’de başlayan projenin çoğu aynı kalsa da, genişletilmiş belediye ısıtma ağının inşasıyla ilerlemiş görünüyor. Pilot projenin şimdi 2023 yılına kadar faaliyete geçmesi bekleniyor.

Tüm projenin kalbi olan jeotermal istasyonu, ortalama 74 santigrat derece sıcaklıkta termal suların bulunduğu Chaves kaplıcalarının yanında yer alıyor. Isıtma ağını genişletmek için iki kilometrelik yeraltı kanalları inşa edildi.

Artan enerji maliyetleriyle Chaves Belediye Başkanı Nuno Vaz, projenin tasarruf sağlamasını bekliyor. “Beklentimiz, proje tam uygulama aşamasına geçtiğinde yılda 200 bin Euro tasarruf sağlanmasıdır. Elbette bu, herhangi bir anda ortalama enerji maliyetinin ne olduğuna bağlı olacaktır, ancak her durumda, jeotermal %100 temiz ve %100 yenilenebilir bir enerji olarak konumlandırılmıştır ve kesinlikle en ucuzu ve bu nedenle, Bu iyi bir haber” dedi Nuno Vaz.

Mevcut jeotermal ısıtma ağı, iki otel, bir termal kaplıca, bir belediye yüzme havuzu ve bir geriatrik otel için ısıtma sağlamaktadır. Ibis Styles otelinin müdürü David Gomes, otellerinin jeotermal kaynak nedeniyle gaz ve elektrik tüketiminde %25 ila %30’luk bir azalmadan yararlandığını söyledi.

Bir sonraki aşamada, Fernão Magalhães okulu, belediye tarihi arşivi, Chaves kütüphanesi veya Nadir Afonso Çağdaş Sanat Müzesi’ne jeotermal ısıtma sağlanabilir. Pilot proje henüz yerleşim alanlarını kapsamamaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy