Haberler

Çin, 2023 Dünya Jeotermal Kongresi’ne ev sahipliği yapacak

WGC'nin İzlanda'nın Reykjavik kentindeki WGC2020+1'de Çin'e devri (fotoğraf: Tom Urban, GEORG)
Merve Uytun 8 Kas 2021

Uluslararası Jeotermal Birliği (IGA), 2023 Dünya Jeotermal Kongresi'ne, Çin'in ev sahipliği yapacağını duyurdu.

Uluslararası Jeotermal Birliği, geçen hafta İzlanda’nın Reykjavik kentinde düzenlenen Dünya Jeotermal Kongresi 2020+1’in sonunda yaptığı açıklamada, Pekin’in, 2023 Dünya Jeotermal Kongresi’ne ilk kez ev sahipliği yapacağını duyurdu.

IGA eski başkanı Alexander Richter, “Şehirleri dumansız hale getirme çabalarında jeotermal enerjiyi kullanma taahhüdü ile Çin, jeotermal bölgesel ısıtma kapasitesinde inanılmaz bir büyüme gördü” dedi.

Bununla harika bir örnek teşkil ediyor ve hem işletmeler, konutlar hem de endüstriyel kullanım için jeotermal kaynakların ısıtma için dolaylı kullanımının elektriğin ötesinde jeotermal enerjinin rolünü sergiliyor.”

Çin, son yıllarda jeotermal enerjiyi geliştirme çabalarını hızlandırdı. China Petroleum and Chemical Corp (Sinopec) başkanı Ma Yongsheng, Çin’de doğrudan kullanılabilecek jeotermal enerji için kurulu kapasitenin 40,6 gigawatt’a, yani dünya toplamının yüzde 38’ine ulaştığını söyledi.

Çin, jeotermal enerjiyi büyük bir ısıtma kaynağı olarak görüyor ve temiz enerjiyi daha fazla kullanmak için ayrıntılı önlemler üzerinde aktif olarak çalışıyor.

Çin’in önde gelen jeotermal enerji kuruluşu olan Sinopec, ülkenin toplam jeotermal ısıtma alanlarının yüzde 30’undan fazlasını oluşturan 80 milyon metrekareden fazla ısıtabilen jeotermal enerji üretti. Her yıl 1,85 milyon ton standart kömürün azaltılmasına eşdeğerdir, bu da 3,52 milyon ton karbondioksiti azaltabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy