Haberler

COP26 başkanı, Eden jeotermal projesindeki sondajı başlattı

COP 26 Başkan Vekili Alok Sharma, Eden Geothermal'daki MND’ye ait Bentec 450 Eurorig’in sondaj koltuğunda (kaynak: Eden Geothermal)
Merve Uytun 26 May 2021

COP26 Başkan Adayı ziyareti sırasında, İngiltere, Cornwall'da Eden Jeotermal Projesine ait sondajı başlattı.

Eden Projesi tarafından bildirildiği üzere, COP26 İklim Toplantıları Başkan Adayı Alok Sharma, Cornwall’daki Eden Jeotermal projesindeki sondajın açılışı için bölgeyi ziyaret etti.

Bu Kasım’da Glasgow’da 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı hazırlıklarına liderlik eden Bay Sharma, 450 ton kapasiteli, 55 metre yüksekliğindeki sondaj kulesini ve yerkabuğuna 4,5 kilometre derinlikte sondaj yapıldığını yerinde gördü.

COP 26 Başkanının ziyareti, İngiltere’nin G7 Başkanlığının bir parçası olarak 20-21 Mayıs tarihlerinde İklim ve Çevre Bakanları toplantısına ev sahipliği yapmasından önce gerçekleşti.

Alok Sharma, ziyareti öncesinde şunları söyledi: “Önümüzdeki on yıl, gezegenimizi kurtarmak için eylem için en kritik dönem ve pandemiden daha iyi ve daha çevreci inşa ettiğimiz için Birleşik Krallık örnek olarak önderlik ediyor.

“Eden Geothermal tarafından sürdürülebilir, doğal olarak oluşan enerjinin kilidini açmak için kullanılan yenilikçi teknoloji, emisyonlarımızı azaltırken yetenekli işlerle ekonomimizi büyütebilmenin harika bir örneğidir. Bu öncü projenin tüm hızıyla ilerlemesini dört gözle bekliyorum. ”

Eden Project Kurucu Ortağı Sir Tim Smit, “Bugün gerçekten hayatımda hiç olmadığı kadar heyecanlıyım. Teknolojinin, doğa ile çalışmanın, gelecek nesilleri düşürmeden tek gezegen evimizin sınırları içinde yaşamamızı sağlayacağı bir Yeşil Aydınlanma’nın kapılarında duruyoruz.

“Dünyanın merkezinden çekilen enerjinin güneş ve rüzgardan toplananlar için temel yük sağladığı temiz bir enerji geleceği. İngiltere’nin tamamen enerjiden bağımsız ihtiyaçlar haline gelebileceği bir Gelecek artık hayal olmaktan çıktı. Brunel heyecan içinde olacak ve Jules Verne bunu büyük ölçüde onaylayacaktı. ”

Eden Geothermal Ltd Başkanı Richard Day şunları söyledi: “Bizi projede bu aşamaya getirmek için çok fazla planlama yapıldı ve matkap ucunun şimdi yere döndüğünü görmek heyecan verici. Kamu sermayesinin özel sermayeyi çekmeye yardımcı olduğu, tüm toplum için somut faydalar ve yıllarca temiz, yenilenebilir enerji sağlayan bir dizi tarafla çalışıyoruz. ”

Sondajın ilk aşamasının beş ay sürmesi bekleniyor ve tamamlandığında, altındaki sıcak kayalar tarafından aşırı ısınmasını önlemek için sondaj kuyusundan su enjekte edilecek. Sıcak su daha sonra aynı sondaj kuyusunda asılı duran bir borunun üstüne geri pompalanacak ve başlangıçta Eden’in dünyaca ünlü Yağmur Ormanı ve Akdeniz Biyomlarını, ofisleri, mutfakları ve seraları ısıtmak için ısı üretecek. Aynı su daha sonra ısıtılmak ve tekrar kullanılmak üzere yeniden sirküle edilecektir.

Bu ilk aşamanın başarıyla tamamlanmasının ardından, bir sonraki önemli aşama, birinciye yakın, yaklaşık 4,5 kilometre benzer bir derinliğe kadar ikinci bir kuyu açmak.

İki kuyulu Eden Jeotermal projesi tamamlandığında, Eden Projesi’ne ve 35.000’den fazla evin kullandığı ısıya eşdeğer komşu endüstrilere yenilenebilir ısı veya yaklaşık 14.000 evin tükettiği enerjiye eşdeğer yenilenebilir elektrik sağlama potansiyeline sahip olacak.

Araştırmalar, jeotermal enerji geliştirildiğinde, İngiltere’nin mevcut elektrik talebinin yaklaşık yüzde 20’sinin yanı sıra büyük miktarda ısıtma sağlayabileceğini göstermiştir.

EGL halihazırda sekizi mühendis olmak üzere 12 tam zamanlı personele sahiptir. Aynı zamanda petrol ve gaz sektöründen 24 şirketten yaklaşık 60 sondajcı ve 75 müteahhit istihdam etmektedir.

Almanya’da jeotermal endüstrisi 22.000’den fazla kalifiye iş yarattı ve 2000’den bu yana ekonomiye 13,3 milyar Euro ekledi. Jeotermal enerji kullanımı, 2017’de ülkenin emisyonlarını 1,7 Mt CO2 eşdeğerinden daha fazla düşürdü.

EGL, Cornwall ve İngiltere için daha geniş bir yenilenebilir ve endüstri sektörü oluşturmak için jeotermal alanındaki diğer uzmanlar ve ilgili taraflarla birlikte çalışıyor.

İlk kuyuyu açmak için EGL, Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu, Cornwall Konseyi ve Gravis Capital Management Ltd. tarafından tavsiye edilen bir yatırım ortaklığı olan GCP Infrastructure Investments Limited’den ticari fonun bir kombinasyonundan 17 milyon GBP tutarında fon sağladı. Son yıllarda görülen en yağışlı havalardan bazıları, sondaj apronu, kılavuz boru, servis yolları ve su depolama lagünü, son birkaç hafta içinde sondaj kulesinin teslimini almaya hazır hale getirildi. Ziyaretçilerin projeye güvenle gelip gözlemleyebilmeleri için halka açık bir patikanın yanında özel bir seyir alanı oluşturulmuştur.

Kaynak: ThinkGeoEnergy