Haberler

Cornell Üniversitesi jeotermal projesi hedeflenen sondaj derinliğine ulaştı

New York'taki Cornell Üniversitesi'nin Itaca kampüsündeki sondaj kulesi (kaynak: video ekran görüntüsü)
Merve Uytun 18 Ağu 2022

Ithaca kampüsü’nü jeotermal ile ısıtma planlarının bir parçası olan, Cornell jeotermal projesi keşif kuyusunda hedeflenen derinliğe ulaşıldı.

Cornell jeotermal projesi başarıyla ilerlemeye devam ediyor ve şimdi ilk kuyusu için hedef derinliğe ulaştığını bildiriyor. Earth Source Heat (ESH), Cornell’in, fosil yakıtlar kullanmadan Ithaca kampüsünü ısıtmak için Dünya’nın iç ısısını kullanacak derin bir jeotermal sistemin versiyonudur.

Bu projenin bir bölümünde, bilim adamlarının derin yüzey kaya koşullarını ve ısı çıktısını daha fazla keşfetmesine olanak sağlayacak olan Cornell Üniversitesi Sondaj Deliği Gözlemevi (CUBO) adı verilen bir keşif kuyusu açılıyor. Sondaj 21 Haziran 2022’de başladı.

13 Ağustos sabahı, CUBO sondaj matkabı 9790.5 fit (yaklaşık 2.984 metre) olan nihai derinliğe ulaştı, bu nedenle proje web sitesindeki haber bülteni.

Dipteki kayaçlar, başta gnays olmak üzere daha az miktarda şist içeren çeşitli metamorfik kayaçlardır. Artık kuyu delinmiş olduğundan, kuyuyu çevreleyen kayanın özellikleri, deliğin aşağısına asılı kablolar üzerindeki elektronik sensörler kullanılarak ölçülmektedir. Bunlar, kablolu kayıt araçları olarak bilinen sensörlerdir.

CUBO’nun amacı için özellikle önemli olan, sondaj deliği duvarlarını “görüntülemek” için sonik dalga iletimi ve elektrik direnci kullanan kütüklerdir. Bunlar, tabakalardaki yataklar ve kırıklarla ilgili özelliklerdeki süreksizlikleri ortaya çıkarır.

Haftalık sismik izleme raporu 7 Ağustos’tan itibaren, geçtiğimiz haftaların raporlarıyla birlikte Cornell sismik ağ sayfasında yayınlandı. Arka plan etkinliğiyle tutarlı olarak, büyüklük 1’den büyük hiçbir olay tespit edilmedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy