Haberler

Cornell Üniversitesi jeotermal projesinde sondaj başladı

Cornell Üniversitesi Sondaj Gözlemevi (kaynak: Cornell Üniversitesi)
Merve Uytun 24 Haz 2022

Cornell Üniversitesi'nde açılan bu sondaj, veri toplamak ve büyük ölçekli jeotermal ısıtma projesinin uygulanabilirliğini değerlendirmek için kullanılacak.

Ithaca kampüsü’nü jeotermal ile ısıtma planlarının bir parçası olarak, Cornell Üniversitesi jeotermal projesinde sondaj başladı. Bunun yaklaşık iki ay sürmesi bekleniyor, ardından sondaj kuyusu test edilerek sıcaklık, geçirgenlik ve yeraltı jeolojisinin belirlenmesi planlanıyor.

Bilgi edinmek için sondaj

Smith Kimya ve Biyomoleküler Mühendisliği Okulu’nda profesör ve projenin baş araştırmacısı Jeff Tester, “Bu kuyu bilimsel bilgi sağlayacak, bir üretim olmayacak” dedi.

Tester, “Kuyuda yapılan ölçümler, belirli derinliklerdeki sıcaklıkları ve diğer özellikleri doğrulayacaktır. Bu bilgi bize, bu sıcaklıkların jeotermal ısı üretimi için faydalı olabileceği bir aralıktaki kayanın özellikleri hakkında çok şey anlatacak ve bir sonraki aşamada gerçek bir enerji çıkarma sürecini tasarlamamıza ve inşa etmemize yardımcı olacak.” ekledi.

Kuyu sondajı, üniversite öğretim üyeleri, Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL) personeli ve deneyimli jeotermal danışmanlar tarafından denetleniyor. Toplam 10.000 feet (yaklaşık 3000 metre) hedef derinliğin son 2300 feet’i (700 metre), en önemli verilerin toplanacağı bölüm olacaktır.

Sondaj sırasında, kaya özelliklerini ölçmek ve kırıkları belirlemek için jeofizik aletler kullanılacaktır. Sondaj kesme ve karotlar da kısa aralıklarla toplanacaktır. Kuyu, hedeflenen toplam derinliğe kadar açıldıktan sonra, geçirgen bölgeleri belirlemek için enjeksiyon testi yapılacaktır. Daha sonra, uzun vadeli izleme için derinlikte sıcaklığı ölçmek için kuyu içi aletler kullanılacaktır.

Cornell ekibi, tortul kayalarda ve kristalin bodrumun üst kısmında 7.500 ila 10.000 fit arasında doğal çatlaklara sahip yüksek geçirgenlik bölgeleri bulacakları konusunda iyimser.

Su kalitesi ve sismik aktivite açısından istenmeyen yan etkileri önlemek için ilçe çevresine beş adet su izleme kuyusu ve sismometre yerleştirilmiştir. Bunlar zaten izleniyor ve erken uyarı sistemleri zaten mevcut.

Test alanında benzer çalışmalar

İlk olarak 2021’in başlarında Cornell Üniversitesi’nde jeotermal ısıtma planlarını bildirdik. Proje, doğal olarak ısıtılan suyun yeraltından pompalandığı ve ısının kampüsün ısıtma boru hattı içinde dağıtılmak üzere ayrı bir su kaynağına aktarıldığı bir süreç olan Toprak Kaynaklı Isı (ESH) ile ısıtmaktır.

Bu sistem, üniversitenin 2035 yılına kadar karbon nötrlüğü hedefine ulaşmasına yardımcı olacak. Projeden edinilecek her türlü bilgi, kuzeydoğu ve ABD’nin diğer bölgelerindeki benzer yenilenebilir enerji çabalarına da yardımcı olacaktır.

Diğer üniversiteler de projeye ilgi duyduklarını ifade ederek sonuçlarını görmeyi bekliyorlar. ESH baş mühendisi Steve Beyers, “Böyle bir projenin fizibilitesini gösterdiğimiz için herkes bizim için çok mutlu” dedi.

Sonraki adımlar

İlk kuyu başarılı sonuçlar verirse, bir sonraki aşama, biri üretim, diğeri yeniden enjeksiyon için olmak üzere bir çift kuyu açmayı içerecektir. Ön tahminlere göre, Ithaca kampüsünü ısıtmak için üç veya dört çift kuyuya ihtiyaç duyulacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy