Haberler

CTR, Hell’s Kitchen jeotermal lityum projesi için EPC yüklenicisi olarak Hargrove’u seçti

TO ve Hargrove, Hell's Kitchen lityum için güçlerini birleştiriyor (kaynak: Controlled Thermal Resources)
Merve Uytun 13 Eki 2022

Controlled Thermal Resources, ilk aşama Hell's Kitchen lityum tesislerinin yapımını yönetmek için mühendislik yüklenicisi olarak Hargrove'u seçti.

Controlled Thermal Resources Limited (CTR), Hargrove Engineers & Constructors‘ı (Hargrove) şirketin, California’daki jeotermal tuzlu sudan lityum eldesine yönelik 1 milyar ABD doları değerindeki programında mühendislik yüklenicisi olarak atadı.

Tam hizmet veren bir mühendislik, tedarik ve inşaat yönetimi (EPC) firması olan Hargrove, enerji ve kimya sektörlerinde büyük ölçekli endüstriyel projeler sunma konusunda kapsamlı deneyime sahiptir. Kimya endüstrisinde 10.000’den fazla başarılı proje ve orta akış ve rafinajda 4.000 proje ile Hargrove ekibi, 450’den fazla savunma ve havacılık programında ve 1.500 petrokimya projesinde yer almaktadır. Hargrove, kimyasallar, petrokimya ve arıtma deneyimine sahip 215 proses mühendisinden oluşan bir ekibe sahiptir.

“Mühendislik ve inşaat programımızın bir sonraki aşaması için Hargrove ile güçlerimizi birleştirmekten heyecan duyuyoruz.” CTR’nin CEO’su Rod Colwell dedi. “Hargrove kusursuz bir geçmişe sahip ve ekiplerinin büyük endüstriyel projeleri ilerletme konusundaki itibarı rakipsiz.”

Hargrove başkanı ve CEO’su Ralph Hargrove, “Hargrove, kritik mineralleri sürdürülebilir bir şekilde geri kazanma çabalarında TO’yu desteklemekten memnuniyet duyuyor” dedi. Bu, yenilenebilir enerji sektörü için somut faydalar sunan heyecan verici bir projedir ve aynı zamanda Hargrove’un sürdürülebilirlik hedefleriyle de uyumludur.”

Jeotermal tuzlu sulardan doğrudan lityum geri kazanımı, lityumu sürdürülebilir bir şekilde geri kazanmak ve tuzlu suyu yerin derinliklerindeki jeotermal rezervuara geri döndürmek için kapalı döngü bir süreç kullandığından pozitif bir endüstri bozucudur. Bu yöntem, sıfıra yakın karbon ayak izi ile tek bir yerde pil sınıfı lityum ürünleri üretmek için %100 yenilenebilir güç ve buhar kullanır.

Güney Kaliforniya’daki Salton Sea Jeotermal Alanı içinde yer alan CTR’nin Hell’s Kitchen projesi, ilk aşamasından itibaren 49.9 MW yenilenebilir enerji ve 25.000 metrik ton lityum hidroksit üretmeyi bekliyor. Hell’s Kitchen projesi, yılda 1.100 MW temel yük yenilenebilir enerji ve ~ 300.000 metrik ton lityum karbonat eşdeğeri (LCE) ürün üretecek tahmini bir kaynak kapasitesine sahiptir.

Hargrove ekibi şu anda FEL-3 faaliyetlerini tamamlamakta ve inşaatın 2023’te başlamasına hazırlık için detay tasarımına başlamaktadır.

CTR, projenin tesliminde Hargrove’u desteklemek için Houston’daki Hargrove’da bir uydu geliştirme ofisi açacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy