Haberler

CTR ve Lilac Solutions, ABD’de devasa sürdürülebilir lityum kaynağının kilidini açıyor

Controlled Thermal Resources, Lilac Solutions, lityum, Kaliforniya, ABD
Cannur Bozkurt 18 Mar 2020

Controlled Thermal Resources (CTR) ve Lilac Solutions, Imperial Valley, Kaliforniya’daki Salton Denizi'nde dünyanın bilinen en büyük jeotermal kaynaklarından birinden lityum çıkarılması için bir araya geliyor.

Controlled Thermal Resources (Kontrollü Termal Kaynaklar – CTR) ve teknoloji ortağı Lilac Solutions (Lilac), yayınladıkları açıklamaya göre, Kaliforniya Imperial Valley’de Salton Denizi’nde dünyanın bilinen en büyük jeotermal kaynaklarının birinden lityum çıkarmak için güçlerini birleştirdi.

Her iki firma da, yakın zamanda Bill Gates’in Çığır Açan Enerji Girişimleri tarafından yönetilen, 20 milyon dolarlık fon alan Lilac’ın tescilli iyon değişim teknolojisini kullanan bir lityum çıkarma pilot tesisi geliştiriyor; Jeff Bezos, Jack Ma ve Michael Bloomberg dahil olmak üzere küresel iş liderleri tarafından desteklenen 1 milyar dolarlık bir fon.

CTR CEO’su Rod Colwell “Lilac’ın teknolojisine yapılan bu önemli yatırım, sektöre daha fazla güven getiriyor ve ABD’deki sürdürülebilir lityum projelerinin büyümesine büyük ölçüde yardımcı olacak. ABD lityum endüstrisi için gerçek bir dönüm noktası. Lilac’ın ekstraksiyon teknolojisi, CTR’ın jeotermal akışkan kaynağı ile birleştiğinde, en yüksek sürdürülebilirliğe sahip, pil kalitesinde lityum ürünlerinin tutarlı ve güvenli bir şekilde tedarik edilmesini sağlayacaktır.” açıklamasında bulundu.

Lilac’ın kurucusu ve CEO’su Dave Snydacker, şirketin dünyanın dört bir yanından akışkan örnekleri üzerinde çok sayıda büyük ölçekli test yaptığını ve mevcut madencilik teknolojisinden önemli ölçüde daha temiz, daha hızlı, daha ucuz ve daha ölçeklenebilir olan teknolojinin performansı hakkında bağımsız doğrulama aldığını söyledi.

Dave sözlerine şöyle devaö etii: “Lilac, bu uygulamada iyi performans göstermeyen geleneksel alüminyum esaslı emicilerin adapte edilmesi için başkalarının önceki çalışmalarının aksine Oakland’daki ekibimiz tarafından geliştirilen benzersiz iyon değişim boncuklarını kullanarak Salton Denizi jeotermal akışkanından lityum ekstraksiyonuna temel olarak farklı bir yaklaşım benimsemiştir. Teknolojimiz, düşük maliyetli üretime olanak tanıyan son derece yüksek lityum geri kazanımı ve lityum seçiciliği sunuyor ve bu sonuçları Salton Denizi jeotermal akışkanının kimyasında binlerce saatlik test çalışmaları ile kanıtladık. CTR, Kaliforniya’da dünya standartlarında bir teknik ekip ve HATCH tarafından üçüncü taraf gözetimi ile yerli lityum malzemeleri sunmak için mükemmel bir konumda. ”

Yüksek çevresel etkiye sahip lityum madenciliğine çözüm

Dünya hızlı bir şekilde elektrikli araçlara geçiş yaparken ve lityum talebinin önümüzdeki on yıl içinde dört kat artması beklendiğinden, lityum endüstrisinin madencilik ve dönüşüm yöntemleri daha fazla inceleniyor. Rod, “Medya yakın zamanda lityum endüstrisinde sıfırlandı ve sert kaya madenciliğinin, buharlaşma havuzu dönüşümlerinin ve Çin’de kıyı dışı işlemenin çevresel etkileri hakkındaki endişeleri vurguladı.” “Lityum talebinin 2023 yılına kadar birçok kaynaktan tedarik gerektireceğine inanırken, jeotermal akışkandan doğrudan lityum çıkarılması bu çevre sorunlarıyla mücadelede temel ölçüt oluşturacak. Otomobil sektörü bu endişelerin farkında ve zaten tedarik zincirleri için en temiz lityum ürün kaynaklarını güvence altına almak istiyor.” dedi.

Mevcut madencilik yöntemlerinin aksine, jeotermal akışkandan doğrudan lityum ekstraksiyonu üzerinde çalışılan akışkanı orijinal kaynağına döndüren kapalı döngü bir sistemdir; işlem için % 100 yenilenebilir güç ve buhar kullanır; yüksek saflıkta lityum ürünleri üretmek aylar değil saatler alır; çok küçük fiziksel (çevresel) ve sıfıra yakın karbon ayak izine sahiptir; hava koşullarına bağlı veya su yoğun değildir; açık ocaklar, büyük buharlaşma havuzları veya açık deniz işleme gerektirmez ve; haftanın 7 günü, günde 24 saat çalışabilir.

Rod, “Bu, lityum üretimi için yeni bir çağın başlangıcı” dedi. “Lityum endüstrisinin gerçekten sürdürülebilir, düşük karbon emisyonlu bir geleceğe odaklanması ve kendini adaması gerekiyor.”

ABD lityum kaynaklarının kritik düzeyde düşük olması için bir çözüm

Benchmark Mineral Intelligence’a göre, ABD şu anda dünyanın ham lityum malzemelerinin % 1’ini ve lityum kimyasallarının sadece % 7’sini üretirken, Çin, Japonya ve Güney Kore elektrikli araçlara güç vermek için gerekli lityum kimyasallarının  % 85’ini üretiyor.

ABD federal hükümeti, kritik mineral güvenliği konusunda bir strateji geliştirme gereğini kabul etti ve sektörle görüşmelerde bulundu. Eyalet düzeyinde, Kaliforniya Enerji Komisyonu Başkanı David Hochschild, Imperial Valley’in gelişen lityum endüstrisini aktif olarak desteklemektedir.

Başkan Hochschild, “Kaliforniya, Lila ve Kontrollü Termal Kaynaklar gibi şirketlerin çabalarıyla dünyanın önde gelen lityum tedarikçisi olma potansiyeline sahiptir” dedi. “MSK, California’daki lityum gelişiminin geleceğine yaptığımız yatırımlardan gurur duyuyor.”

Kimyasal şartname ve seçim sürecini hızlandırmak

Lilac’ın Kaliforniya, Oakland’daki mevcut pilot tesisi, elektrikli bir aracın geleceğine yumuşak geçişi etkileyen bir başka kritik darboğazı çözebilir. Şu anda, akışkandan lityum geliştiricilerinin yeni tesisler inşa etmeleri ve daha sonra ham akışkanı yüksek kaliteli lityum kimyasallarına dönüştürmek yıllarca sürebilir.

Dave, “CTR, Kaliforniya’daki büyük jeotermal akışkan kaynaklarının kilidini açarken, Lilac, bireysel özelliklere göre hızlı ve verimli bir şekilde lityum bazlı kimyasallar üretebilir” dedi. “Devralma yeterlilik sürecini ve sonuçta ortaya çıkan teslim sürelerini önemli ölçüde kısaltabiliriz, bu da ticari ölçekli projelerin daha hızlı işlemesine yardımcı olur.”

Lilac Solutions mühendisleri Dennis Neymit (solda) ve Alex Gershanov, Oakland’daki Lilac tesisinde pilot ölçekli lityum çıkarma sistemi üzerinde çalışıyor.

Teknolojideki ilerlemeler, Salton Denizi’nin muazzam mineral potansiyelini ortaya çıkarıyor

Salton Denizi’nin mineral bakımından zengin jeotermal akışkandan lityum çıkarma girişimleri hakkındaki sorulara yanıt veren Operasyon Şefi Jim Turner, 20 yılı aşkın bir süredir Salton Denizi bölgesindeki CTR’nin jeotermal enerji santrallerini yönetmmekte ve geçmişte karşılaşılan çeşitli zorlukları şöyle özetliyor: “Önceki girişimlerle ilgili sorunlardan biri, mevcut santrallerin akış aşağısında “civatalama” lityum çıkarma sistemleriydi. Bu sistemler temel olarak “zorla beslenen” tuzlu su idi, bu da ideal değildi.”

“Lilac’ın son derece gelişmiş doğrudan lityum çıkarma teknolojisini kullanarak sıfırdan entegre bir lityum tesisi tasarlamak çok daha verimli ve uygun maliyetli sonuçlar sunmamızı sağlıyor. Ölçeklenebilirlik anahtardır. ”

CTR’nin mühendislik ve proje yönetimi ortağı HATCH, projenin 43-101 NI Ön Ekonomik Değerlendirmesini tamamladı ve Hell’s Kitchen gelişiminin 2. çeyrekte 2020’de sondaj kuyusu sondajı ve pilot tesis inşaatına başlamasına izin verildi.

Şirket, ilk 17.350 ton pil sınıfı lityum karbonatını 2023 yılında teslim etmeyi umuyor ve 2025 yılında yılda 34.700 tona kadar LCE’yi ilk çeyrek sanayi maliyet aralığında olması beklenen işletme maliyetleri ile ölçeklendirme kapasitesine sahip.

Rod sözlerini şöyle tamamladı: “Lityum endüstrisini dönüştürmek ve Amerika Birleşik Devletleri’nde başarılı ve güvenli bir mineraller tedarik zinciri oluşturmak için Lilac ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy