Haberler

Danimarka ısı geleceğinin temel parçalarından jeotermal enerji

Kopenhag, Danimarka'da kış manzarası (kaynak: flickr/ Kristoffer Trolle, creative commons)
Merve Uytun 17 Eki 2021

Aalborg Üniversitesi'ndeki bir araştırmanın parçası olarak, Danimarka için gelecekte jeotermal enerjinin önemini vurgulayan Danimarka 2021 Isıtma Planı ("Varmeplan Danmark 2021") yayınlandı.

Danimarka’da ısıtma sektörünün çevresel ve ekonomik olarak en verimli dönüşümü nedir? Aalborg Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bunu incelediler ve bunu geçen hafta yayınlanan kapsamlı Danimarka Isı Planı Danimarka 2021’de açıkladılar.

“Danimarka 2021 Isıtma planı”nın dört temel çıkarımı vardır:

  1. Bina stokunda enerji tasarrufu önemlidir. Enerji tasarrufu, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji arasında doğru dengeyi bulmamız gerekiyor. Bu, enerji yenilemeye odaklanmaya devam etmemiz gerektiği anlamına geliyor.
  2. Doğal gaz ve akaryakıt yakıtlı kazanları kapattıkça ve yeni kentsel alanlar ortaya çıktıkça bölgesel ısıtma yaygınlaştırılmalıdır. Bölgesel ısıtma alanlarının dışında, ısı, güneş enerjisiyle ısıtılan bireysel ısı pompalarından gelmelidir. Bu kombinasyon, aynı zamanda biyokütle ihtiyacını ve rüzgar türbini sayısını azaltan, enerji açısından en verimli ve esnek çözümü sağlar.
  3. Bölgesel ısıtma arzında, 4. nesil bölgesel ısıtmanın daha düşük sıcaklıklarına geçişe odaklanılmalıdır. Jeotermal enerjinin, fazla ısının ve büyük ısı pompalarının en düşük maliyetli ve en verimli kullanımını sağlar.
  4. Geleceğin enerji sisteminde, endüstriden, veri merkezlerinden ve Power2X’ten gelen jeotermal ve fazla ısı için büyük bir potansiyel var. Bu fırsatlardan yararlanılmalıdır.

Buradaki ana mesaj, enerji tasarrufuna güçlü bir odaklanmanın yanı sıra çok daha fazla jeotermal enerji ve aşırı ısı kullanımı ile ek bölgesel ısıtmaya daha fazla vurgu yapılması gerektiğidir.

Analiz çok kapsamlıdır ve 9,235 somut Danimarkalı şirketten sağlanabilecek fazla ısı potansiyeli ile bağlantılı olarak ısıtma pazarını bireysel binanın tüketimine ve konumuna kadar haritalayan yedi ayrıntılı GIS analizine dayanmaktadır. CBS analizleri ayrıca bölgesel ısıtma ağının genişleme potansiyelini değerlendirmek için kullanılır.

Saatte 1000 den fazla enerji sistemi analizleri, arz ve tüketim arasındaki dengeyi inceler ve jeotermal ve aşırı ısı ile bölgesel ısıtma potansiyelinin ekonomik ve kaynak açısından en optimal nerede olduğunu gösterir.

Isıtma sektörü tek başına çalışılmamıştır, ancak gelecekte inceleyeceğimiz gibi entegre bir enerji sisteminin parçası olarak incelenmiştir.

Buradaki raporlarda daha fazlasını bulabilirsiniz: https://lnkd.in/eGtMbcGx

Kaynak: ThinkGeoEnergy