Haberler

Danimarka’nın Aarhus şehri, jeotermal bölgesel ısıtma projesini duyurdu

Danimarka, Aarhus kentinden bir görünüm (kaynak: flickr/ IMBiblio, creative commons)
Merve Uytun 20 Oca 2022

Danimarka'daki Aarhus şehri ve Danimarkalı Innargi, Avrupa Birliği'ndeki en büyük jeotermal bölgesel ısıtma sistemini geliştirmek için bir proje duyurdu.

A.P. Moller Holding tarafından kurulan jeotermal tabanlı ısıtma şirketi Innargi, Danimarka’nın Aarhus şehrinde AB’nin en büyük jeotermal ısıtma tesisini geliştirmek ve işletmek için 30 yıllık bir anlaşma imzaladı. Innargi, bölgesel ısıtma için dairesel, sabit temel yük enerjisi sağlayarak biyokütle, kömür ve gaza yeşil ve sürdürülebilir bir alternatif sunuyor.

Her yıl 432.000.000 ton ile binalar, AB’deki tüm sera gazı emisyonunun %13’ünü üretmektedir. Jeotermal enerji hidrokarbon bazlı ısıtmanın yerini aldığında, ortalama bir hane CO2 ayak izini yılda 6 tona kadar azaltabilir.

“Gelecekteki enerji karışımını planlarken ısıtma kaynaklarımızı yeniden düşünmek ve jeotermali devreye sokmak çok önemli. İklim hedeflerini karşılamak için kömürü aşamalı olarak kaldırmaya çalışan birçok Avrupa şehrinde jeotermal tabanlı ısıtma için büyük bir potansiyel görüyoruz. Danimarka, Almanya ve Polonya gibi ülkelerin, kömür, gaz ve ithal biyokütle ihtiyacını önemli ölçüde azaltmak için doğru yeraltı koşullarını sunduğuna inanıyoruz. Bugün duyurulan 30 yıllık anlaşma, yolculuğumuzun önemli bir ilk adımıdır. Danimarka hükümeti ve Aarhus belediyesinden, ekibimize ve teknolojimize duyulan güven de dahil olmak üzere, AB’nin en büyük jeotermal bazlı tesisini geliştirmek için güçlü desteği görmekten çok memnunuz.” Samir Abboud, Innargi CEO’su.

Aarhus belediyesinin 330.000 vatandaşı ve 180.000 hanesi var. Hanelerin %95’i bölgesel ısıtma sistemine bağlıdır. Aarhus’taki jeotermal ısıtma tesisinin planlanan kapasitesi 110 MW olup, Aarhus’un bölgesel ısıtma talebinin %20’sine eşittir ve yıllık CO2 emisyonlarının 165.000 tona kadar azaltılması beklenmektedir. Başarılı bir değerleme sürecine tabi olan jeotermal santral, en az 30 yıllık bir işletme süresi ile 2029 yılında tamamlanacaktır.

Innargi, 110 MW’lık jeotermal santrali inşa edecek ve işletecek. 2025 yılında, tesis Aarhus halkına ısı sağlamaya başlayabilir ve tesisin, bölgesel ısıtma talebinin yaklaşık %20’sini karşılayacağı 2030 yılına kadar tamamen genişletilmesi planlanıyor.

Basın toplantısı – 14 Ocak 2022, Innargi, AffaldVarme Aarhus ve Aarhus şehri (kaynak: AffaldVarme)

Danimarka ön planda

Beklenti, projenin Avrupa’da kömür ve gazın aşamalı olarak kaldırılması konusunda çalışan birçok büyük şehre ilham vermesidir. 2017 yılında Innargi’yi kuran A.P. Møller Holding‘in de hedefi budur.

“Innargi’yi kurduk çünkü yeraltı yetkinliklerimizi yeşil dönüşümün yararına kullanmak istedik. Jeotermal enerji, ister güneş ister rüzgar esiyor olsun, ısı sağlayabilir ve bu nedenle kömür, gaz ve biyokütlenin yerine baz ısı olarak kullanılır. Binalardan kaynaklanan doğrudan emisyonlar, Avrupa’daki toplam sera gazı emisyonlarının %13’ünü oluşturduğundan, sera gazı emisyonları üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. A.P. Møller Holding A / S CEO’su Robert Uggla, Aarhus halkı ve jeotermal konusunda siyasi istekliliğin olduğu Avrupa şehirlerindeki milyonlarca ev için yeşil ısı geliştirmek için büyük fırsatlar görüyoruz ”diyor.

Aarhus Belediye Başkanı Jacob Bundsgaard: “Aarhus’ta, 2030 yılına kadar CO2 nötr bir şehir olma gibi iddialı bir hedefimiz var. Bu nedenle, vatandaşlara ve şirketlere ısı tedariki çok şey ifade ediyor. Bu nedenle, Aarhus’un artık ısının %20’sinin yeni bir yenilenebilir enerji kaynağından geldiği çok iddialı ve yeşil bir projenin ilk adımlarını atabilmesi büyük bir mutluluk. ”

Aarhus Çevre ve Teknoloji Konseyi Üyesi Steen Stavnsbo: “Jeotermal enerji yeşil enerjidir ve modern ve geleceğin CO2 nötr enerji sisteminin önemli bir parçasıdır. Yeni, yenilenebilir bir ısı kaynağı olarak jeotermal enerji ile ısı kaynağımız daha yeşil olacak ve bu, Aarhus’u iklim nötr olma hedefine yaklaştıracak. Uzun vadede ise şu anda bölgesel ısıtma tedarik ettiğimiz belediye ve çevre belediye sınırlarının çok ötesine uzanan potansiyele sahip bir projedir. ”

Kaynak: ThinkGeoEnergy