Haberler

DEEP, 32 MW jeotermal enerji santrali ile ilerliyor

DEEP's Saskatchewan geothermal project 3D rendering (source: DEEP)
Merve Uytun 28 Haz 2021

Deep Earth Energy Production (DEEP), FEED ve fizibilite çalışmasının tamamlanmasıyla 32 MW Saskatchewan merkezli jeotermal enerji projesinin geliştirilmesinde ilerlemeye devam ediyor.

Kanada DEEP Earth Energy Production Corp. (“DEEP”) bir yayında bildirildiği üzere, ön mühendislik ve tasarımını (FEED), ilgili bir fizibilite çalışmasıyla tamamladı ve güneydoğu Saskatchewan’daki ilk jeotermal enerji tesisi hakkında rapor verdi.

Kanada’da bir ilk olan tesisin nominal üretiminin 32 MW olması ve hava çıkışındaki mevsimsel değişkenlik nedeniyle kış aylarında 33.4 Megawatt (MW) net güç ve yaz aylarında minimum 20 MW net güç üretmesi bekleniyor. Gelecekteki inşaat aşamaları, kış aylarında güç çıkışlarını 160 MW’a çıkarma kapasitesine sahiptir. Mühendislik hizmetleri Enerpro Engineering Inc. tarafından sağlandı. GeothermEx (bir Schlumberger Şirketi), FEED ve Fizibilite çalışmasının tam bir incelemesini tamamlıyor.

DEEP’in Kanada, Saskatchewan’daki kuyu testlerinden bir resim (kaynak: şirket)

İlk tesis için toplam sermaye maliyetleri hedef aralığın içindeydi ve MW başına yaklaşık 8 milyon CAN$ (yaklaşık 5,4 milyon USD) olarak tahmin ediliyor. Rapor, 1 Ocak 2024 başlangıç ​​tarihini vurgulayarak sermaye maliyetlerini ve proje takvimini detaylandırıyor. Maliyetlerin aşağıdakilere dayalı olarak daha da aşağı çekilmesi bekleniyor: sondaj, imalat ve inşaatta operasyonel öğrenmeler ve ölçek ekonomileri. Rüzgar veya güneş enerjisi ile karşılaştırıldığında, jeotermal sermaye maliyetleri daha yüksektir, ancak jeotermalin kesintili olmayan (7/24 temel yük) özelliği cazip gelirler yaratarak yüksek ön maliyetleri dengeler.

Şu anda, Saskatchewan’ın gücünün %74’ü geleneksel karbon bazlı üretim yöntemlerinden (kömür ve gaz yakıtlı enerji santralleri) geliyor. Saskatchewan ve Kanada’nın geleceğimizi temiz elektrikle güçlendirme taahhütlerini destekleyerek, bu tesis her yıl atmosferden yaklaşık 155.000 t CO₂’ i ortadan kaldıracak, bu da her yıl 34.000 arabayı yoldan çıkarmaya eşdeğerdir. Üretilen her 1 MW temiz jeotermal enerji için, yenilenemeyen enerji üretim kaynaklarından yaklaşık 1.200 ev çıkarılabilir.

Kuyu sahası, yaklaşık 3.500 metre dikey derinliğe açılan 10 yatay üretim kuyusu ve 8 yatay enjeksiyon kuyusu ile tamamlanacaktır. Her kuyunun yatay (yanal) uzunluğu 3.000-4.000 m olacaktır, bu da toplam kuyu uzunluğu yaklaşık 7.000 m olacaktır. Kuyu çiftleri 750 m ile ayrılacaktır. Her üretim kuyusu, bir kuyu altı elektrikli dalgıç pompa (ESP) ile kurulacaktır. Bu düzenleme, belirtilen hedef akış oranını karşılamak, sermaye maliyetlerini en aza indirmek, rezervuar basıncını korumak ve ısı süpürmelerini sağlamak için tasarlanmıştır.

Bu küresel olarak benzersiz “göğüs kafesi” jeotermal kuyu alanı düzenlemesi, geleneksel petrol sahası tasarımı ve tamamlama uygulamalarından uyarlanmıştır ve yerel, birinci sınıf petrol sahası uzmanlığı ile geliştirilmektedir. Bu, yüksek vasıflı bir işgücünün Kanada için yeni bir temiz enerji sektörüne yeniden yerleştirilmesine yardımcı oluyor. Sadece sondaj ve tamamlamalar için yaklaşık 250.000 adam-saat çalışma gerekecek ve proje inşaatı sırasında ek 130.000 adam-saat eklenecektir. Esasen, bu proje ile güneydoğu Saskatchewan’da ve Kanada kırlarında binlerce yeni iş yaratılacak. DEEP’in jeotermal proje tasarımı, petrol ve gaz teknolojisinin ve insanların temiz temel yük gücünün gelişimini nasıl destekleyebileceğine dair ikna edici bir örnek sunarak, dünyanın dört bir yanındaki derin tortul havzalarda dönüştürücü olabilir.

DEEP Başkanı ve CEO’su Kirsten Marcia, “Yüksek vasıflı petrol ve gaz uzmanlığını özel jeotermal rezervuar ve enerji üretimi uzmanlığıyla birleştirerek “her iki endüstrinin en iyisini” alıyoruz” dedi.

GHG emisyonlarını daha da azaltmak için DEEP, çoğunlukla pompalama gücü olmak üzere ORC tesis yükleri için gerekli gücü sağlamak için yerel petrol ve gaz altyapısıyla bağlantılı mahsur kalan alev/havalandırma gazını kullanacaktır. Yakındaki petrol kuyularında, alev gazı atık ürün olarak yakılır, çünkü toplama maliyeti ekonomik olarak uygun değildir. Bu atık gaz atmosfere GHG emisyonları üretir. Boşa harcanan bu parlama gazını pompalama gereksinimlerine güç sağlamak için kullanmak ve modern karbon yakalama ve ayırma teknolojisini kullanmak, DEEP pompalarına güç sağlayabilir ve aksi takdirde alevlenecek ve boşa harcanacak olan yıllık 60.000 ton CO2 yakalayabilir. Bu aynı zamanda, parlama/havalandırma gazı tedarik eden bölgedeki petrol üreticilerine artan karbon vergilerinden gerçek bir rahatlama sağlayacak ve operasyonlarını daha çevresel ve ekonomik olarak sürdürülebilir hale getirecektir.

Elektrik üretimine ek olarak, şu anda araştırılmakta olan birçok stratejik doğrudan kullanım jeotermal ısıtma fırsatı bulunmaktadır. Büyük sera gelişmeleri, çiftlik karlılığını artırmak ve ayrıca yerel olarak yetiştirilen ürünleri tedarik etmek için çeşitli yüksek değerli mahsullere yönelik araştırmaları destekleyebilir. Kanada, British Columbia’daki açık deniz somon çiftliklerini kapatmaya çalışırken, jeotermal ısıtma kullanan Saskatchewan’da su ürünleri yetiştiriciliği operasyonları ve altyapısı için yeni fırsatlar var. Ayrıca özel bir üretim, depolama ve dağıtım merkezi için kapasite bulunmaktadır. Bunların tümü, büyük uzun vadeli yerel istihdam fırsatları sağlayacak ve ulusal gıda veya tedarik zinciri güvenliği endişelerini ele alacaktır. Isı, bu son kullanıcılara karbon vergisi ve emtia fiyat riski olmadan satılacaktı.

DEEP’in 100-160 MW jeotermal enerji ve doğrudan ısıtma altyapısı inşa etme vizyonu, güneydoğu Saskatchewan için yeni, yeşil 1 Milyar CAN$’lık bir endüstri olacak. İstihdam yaratacak ve GHG emisyonlarını azaltacak bu projenin büyük destekçileri ve mali katkıları olan Natural Resources Canada ve Saskatchewan Eyaletine en içten şükranlarımızı sunmamız önemlidir.

DEEP, uzlaşma ve dönüştürücü değişim ruhuyla, Şef Alphonsine Lafond’u genç Yerli kadınlara yatırım yapan bir fon olan Alphonsine Lafond İnovasyon Fonu ile onurlandıran DEEP Özel Danışmanı George Lafond ve ailesinin desteğini de duyurdu. Bu Ulusal Yerli Halklar Günü’nde, karşılaştığı kısıtlamaları aşan ve eşitlik dünyasına inanan Saskatchewan Yerli bir kadın olan Alphonsine gibi liderleri kutluyoruz. Daha fazla bilgi için lütfen şu adresi ziyaret edin: https://saskatooncommunityfoundation.ca/funds/alphonsine-lafond-fund-for-innovation/

Kaynak: ThinkGeoEnergy