Haberler

DEEP, lityum çıkarma potansiyelini keşfetmek için bir ortaklık kurdu

DEEP'in Kanada, Saskatchewan'daki kuyu testlerinden bir resim (kaynak: şirket)
Merve Uytun 1 Kas 2021

Jeotermal geliştirici DEEP Earth Energy Production ve Prairie Lithium imzaladıkları işbirliği anlaşması ile, Kanada'da lityum çıkarma potansiyelinin ilerlemesini hedefliyor.

Kanadalı jeotermal geliştirici DEEP Earth Energy Production Corp. ve Prairie Lithium Corporation, güneydoğu Saskatchewan’daki Williston Sedimanter Havzasında yer altı maden izinlerini değiştirmek ve Karşılıklı İlgi Alanı (AMI) kurmak için bir anlaşma yaptığını duyurdu. AMI, 40 İlçeden oluşan geniş bir alanı kapsıyor.

Anlaşmada, Prairie Lithium, DEEP’in yeraltı mineral görev süresinden Madison Group’un tepesinden Red River Formasyonunun tepesine kadar uzanan yeraltı mineral izinleri aldı. Buna karşılık, DEEP, Prairie Lithium’un yeraltı mineral görev süresinden Kızıl Nehir Formasyonunun tepesinden Prekambriyen’e kadar yeraltı mineral izinlerini alır. DEEP, Kızıl Nehir’in tepesinden Prekambriyen’e kadar tüm lityum potansiyelini elinde tutar. Anlaşma, bu iki Saskatchewan şirketi arasında yeni ve yenilikçi enerji kaynaklarını geliştiren karşılıklı yarar sağlayan bir işbirliği anlaşması oluşturuyor.

Anlaşma, AMI boyunca çeşitli konumlarda yüzeyin yaklaşık 1.500 metre – 3.500 metre altında bulunan belirli stratigrafik aralıklar içindir. Borsa, mevcut maden kullanım süresinin yaklaşık 110.227 hektarını (272.376 akre) kapsıyor ve her şirketin kaynak geliştirme kapasitesini büyük ölçüde artırıyor.

DEEP ve Prairie Lithium ayrıca iyi verileri ve potansiyel kaynak testi fırsatlarını paylaşmak için işbirliği içinde çalışıyor. Yakın vadede, Prairie Lithium, DEEP’in jeotermal rezervuarının üzerindeki bir üst stratigrafik aralıkta lityum potansiyelini test etmek için DEEP’in Border-4 kuyusuna erişecek.

Aynı zamanda, DEEP ve Prairie Lithium, AMI’deki lityum potansiyelini ortaklaşa araştırıyor. Prairie Lithium’un daha sığ oluşumlara odaklanmasına ek olarak, DEEP’in daha derin jeotermal tuzlu suyu, ticari ekstraksiyon için lityum içerme potansiyeline de sahiptir. Prairie Lithium, DEEP’in jeotermal kaynaklarından lityum çıkarabilen tescilli lityum çıkarma teknolojisi geliştirmiştir. Ön laboratuvar sonuçları, Prairie Lithium’un “Plix teknolojisinin”, lityumun %99’unu DEEP’in jeotermal tuzlu su örneğinden başarıyla neredeyse tam olarak saf çıkardığını gösteriyor.

DEEP CEO’su Kirsten Marcia, “Bu tarihi, stratejik ortaklıkta ilerlemekten memnuniyet duyuyoruz” diye açıklıyor. Saskatchewan merkezli iki şirketimiz arasındaki bariz sinerjiler, maden değişimi ve işbirliği, birden fazla ekonomik kazanç için birlikte çalışma yeteneğimizin bir kanıtıdır. Saskatchewan kırsalında daha fazla istihdam yaratıyor ve yeni bölgesel ekonomik gelişmeleri teşvik ediyoruz.”

Prairie Lithium Başkanı ve CEO’su Zach Maurer, “Bu anlaşma, ikimiz de projelerimiz için önemli olan hayati kaynaklar için alanımızı önemli ölçüde artırabildiğimiz için bir kazan-kazan anlaşmasını vurgulamaktadır” diye ekledi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy