Haberler

Deprem Bağış Kampanyası – Bağış linkleri

Türkiye Bayrağı / Türkiye Cumhuriyeti (kaynak: Greenland Michael / flickr, Creative Commons)
Merve Uytun 13 Şub 2023

Yaşadığımız deprem felaketinin ardından arama kurtarma ve yeniden inşa çabalarına yardım etmesi için derlenen mevcut bağış kampanyalarını haberimizde bulabilirsiniz.

6 Şubat 2023’te Türkiye’nin güney ve orta bölgeleri ile kuzey ve batı Suriye 7,8 ve 7.6 büyüklüklerinde iki feci depremle sarsıldı ve sonrasında bölgede 2000’den fazla artçı sarsıntı kaydedildi.

Yaşadığımız deprem felaketinin ardından arama kurtarma ve yeniden inşa çabalarına yardım etmesi için derlenen mevcut bağış kampanyalarını sizlerle paylaşıyoruz:

  • AFAD (Türkiye Afet ve Yönetim Başkanlığı)
  • AHBAP – 30.000’den fazla üyesi olan, ihtiyaç sahibi insanları ve bölgeleri aktif olarak destekleyen yerel bir STK. 2023 yılı itibariyle 68 ilde gönüllü ağına sahiptir.
  • AKUT – Arama Kurtarma Derneği, afet arama ve kurtarma amaçlı bir Türk sivil toplum kuruluşudur.
  • KIZILAY – Beslenme hizmetleri sunan insani yardım ve etkilenenlere kan temini sağlayan kuruluşlardan biridir.

Depremin yoğunluğu ve yoğun nüfuslu bölgelerdeki konumu, on binlerce vatandaşın yürek burkan can kaybına, yaralanmasına ve yerinden olmasına neden oldu. Soğuk hava koşulları da arama kurtarma çalışmalarını engelledi. 2023 Türkiye-Suriye depremi, 2010 Haiti depreminden bu yana en ölümcül deprem olarak kabul ediliyor. Yazım tarihi itibariyle, 36.000’den fazla ölü sayısı bildirildi.