Haberler

DOE ‘den jeotermal tuzlu sulardan lityum eldesini daha ekonomik hale getirmek için finansman

Silver Peak, Nevada'daki lityum sahası, 2010 (kaynak: flickr / docsearls, creative commons)
Cannur Bozkurt 9 Eyl 2020

Özel kimyasallar şirketi Albermarle, ABD DOE tarafından, Pil Üretim Laboratuvarı Çağrısı aracılığıyla üç yılı aşkın bir süredir iki lityum araştırma projesi için kritik ortak olarak seçildi. Finanse edilen araştırma, ABD jeotermal ve petrol sahası tuzlu sularından lityum eldesini daha ekonomik hale getirmeye yardımcı olabilir.

Bu haftanın başlarında, Albemarle Corporation, ABD Enerji Bakanlığı (DOE) tarafından bir Pil Üretim Laboratuvarı Çağrısı aracılığıyla üç yıl boyunca iki lityum araştırma projesi için kritik ortak olarak seçildiğini duyurdu. Albemarle, şirketin onaylanmış projeleri üzerinde iki DOE laboratuvarı ile birlikte çalışacak.

Argonne Ulusal Laboratuvarı ile ortaklaşa yürütülen ilk proje, “ABD Lityum Bağımsızlığını Sağlamak için Gelişmiş Tuzlu Su İşleme”dir. Bu araştırma, doğrudan lityum klorürden lityum hidroksite geçerek mevcut son teknoloji prosesindeki adımları ortadan kaldırarak, farklı bir üretim yolu sağlayan yeni bir teknolojinin geliştirilmesini sağlayacak.

Pasifik Kuzeybatı Ulusal Laboratuvarı ile ortaklaşa yapılacak ikinci proje, “Gelişmiş Lityum Tuzları ile Yüksek Performanslı Tek Kristalli Ni-zengin Katot Malzemelerinin Ölçeklendirilmesi”dir. Bu proje, elektrikli araç (EV) uygulamasında daha uzun pil ömrü için yüksek enerjili katotların ticarileştirilmesini hızlandıracak.

DOE duyurusu, üç yıl boyunca yaklaşık 15 milyon dolarlık birleşik finansmanla bir Pil Üretimi Laboratuvarı Çağrısı aracılığıyla 13 projenin seçildiğini bildiriyor. Çağrı, yeni teknolojilerin riskten arındırma, ölçeklendirme ve daha hızlı benimsenmesine odaklanarak, gelişmiş pil malzemeleri ve cihazları için mühendislik zorluklarını ele alan kamu-özel ortaklıkları kurmak için Ulusal Laboratuvarlardan teklifler istedi.

DOE’nin Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Ofisi (EERE) Sekreter Yardımcısı Daniel R Simmons, “Üretimde rekabet gücü, Trump Yönetimi için bir önceliktir” dedi. “DOE’nin bu fırsat kapsamındaki yatırımları, pil üretiminde ABD’nin ekonomik liderliğini güçlendirmek için gereken bilimsel atılımları hızlandırmaya yardımcı olacaktır.”

Lityum Başkan Yardımcısı ve Baş Teknoloji Sorumlusu Dr. Glen Merfeld, “DOE’nin Argonne Ulusal Laboratuvarı ve Pasifik Kuzeybatı Ulusal Laboratuvarı ile ortaklaşa bu iki önemli araştırma çabasını seçmesinden onur duyuyoruz” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“İlk projenin başarılı bir şekilde yürütülmesi, Nevada’nın Clayton Vadisi bölgesindeki lityum tuzlu su kaynağının daha verimli kullanılmasına ve kritik bir lityum malzemesine giden yeni bir yola izin verecektir. Teknoloji ayrıca, Arkansas, Magnolia’daki tuzlu su rezervlerimiz de dahil olmak üzere ABD jeotermal ve petrol sahası tuzlu sularını daha ekonomik hale getirmeye yardımcı olabilir. İkinci proje sayesinde, özel üretilmiş lityum tuzlarının katot performansını nasıl daha da iyileştirebileceğini öğrenerek, daha yoğun enerji ve daha uzun ömürlü lityum iyon piller elde edeceğiz.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy