Haberler

DOE’den Cornell Üniversitesi’e jeotermal araştırmaları finanse etmek için 7,2 milyon dolarlık hibe

Cornell Üniversitesi (kaynak: flickr / Lina Rodriguez, creative commons)
Cannur Bozkurt 13 Ağu 2020

Cornell Üniversitesi, okul kampüsünün bazı kısımlarını ısıtmak için jeotermal enerjiden yararlanmayı planlayan Earth Source Heat projesi için 7,2 milyon dolara kadar hibe kazandı.

Geçen hafta açıklanan ABD Enerji Bakanlığı (DOE), jeotermal gelişim ve teknolojinin çeşitli unsurları üzerine yaklaşık 28 milyon ile 5 proje finansmanı sağladı. Bu finansmanın bir parçası olarak, Cornell Üniversitesi, kampüs binalarını ısıtmak için yeni jeotermal enerji sistemi kurma projesi ile, yaklaşık 3.500 metre derinliğinde bir sondaj da dahil, arama çalışmalarını finanse edecek toplamda yaklaşık 7,2 milyon dolar olması beklenen bir hibe aldı.

29 Temmuz’da açıklanan hibe paketi, DOE’nin, yeni nesil jeotermal enerji teknolojilerinin ilerlemesini destekleyeceğini söylediği ülke çapında birkaç projeye fon sağlıyor.

Enerji Müsteşarı Mark W. Menezes yaptığı açıklamada, “Jeotermal enerji, Trump yönetiminin enerji stratejisinin önemli bir parçası” dedi. “Bu projeler, hem enerji üretimi hem de doğrudan kullanım için temiz ve güvenilir jeotermal enerji vaadini tüm Amerikalılar adına gerçeğe yaklaştırmaya yardımcı olacak.”

Earth Source Heat (ESH), kampüs ısıtması için fosil yakıtları ortadan kaldırarak, kampüste karbon nötrlüğe doğru ilerlemenin potansiyel bir yolu olarak 2009’dan beri Cornell’in İklim Eylem Planının bir parçası. Proje, Cornell’in karbon ayak izini ortadan kaldırmaya yardımcı olurken, ABD’nin kuzeyinin çoğunda uygulanabilecek bir jeotermal teknolojiyi sergileyecek.

Cornell, bir süredir ESH’nin teknik ve ekonomik fizibilitesini vurgulayan, kampüsün derinliklerinde umut verici jeolojik koşulları ortaya koyan araştırmalar da dahil olmak üzere birkaç çalışma yayınlamaktaydı. Sondaj, diğerlerinin yanı sıra kayadaki doğal kırılma modelleri, sıvı akış bölgeleri ve hidrolik kapasiteleri ve kayanın termal özellikleri dahil olmak üzere bu koşullar hakkında ayrıntılı ve kesin veriler sağlayacak.

Profesör Jefferson Tester: “DOE’nin desteği, bölgemizin ve ülkenin büyük bir kısmının, topluluklarımızı ve şehirlerimizi ısıtma şeklimizi dönüştürmek için acilen ihtiyaç duyduğu büyük, sürdürülebilir temiz, karbondan arındırılmış enerji kaynağı olarak jeotermal potansiyelini gösterme yoluna giriyor,” dedi. “Earth Source Heat projesi ayrıca jeotermal rezervuarların performansını ve ömrünü artırmak için mevsimsel termal depolamanın fizibilitesini gösterecek.”

Proje şimdiden jeologların, sismologların ve diğer bilim adamlarının ilgisini çekmekte. Ocak ayında Cornell, sondaja dahil edilebilecek testleri tasarlamak için dünyanın dört bir yanından 35 araştırmacıyı ağırladı. Bu çalışmaların ve testlerin bazıları, yeni duyurulan DOE projesinin kapsamını aştığından, gelecekte araştırma işbirlikleri ve finansman ihtiyacı olabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy