Haberler

Doğu Karayip jeotermal projeleri 14 milyon dolarlık AB fonunu alıyor

Drilling rig on project site, Dominica (source: Enorca)
Eren Günüç 23 Eki 2017

Jeotermal geliştirme çalışmaları, Doğu Karayipler'in Dominika, Grenada, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia ve St Vincent ve Grenadinler'deki gelişmelerine yardımcı olacak Avrupa Birliği Karayip Yatırım Tesisinden 14.3 milyon dolarlık finansman sağlıyor.

Karayipler Kalkınma Bankası (CDB) tarafından bugün açıklanan haberde, CDB’nin GeoSmart Girişimi kapsamında Doğu Karayipler’de jeotermal keşif gelişimini desteklemek için Avrupa Birliği Karayip Yatırım Tesisinden (AB-CIF) 12 milyon avroluk hibe desteği sağladı. AB-CIF fonları ilk aşamalarda yatırım hibeleri sağlamak için ve kapasite geliştirme girişimlerini ve arabağlantı çalışmalarını desteklemek için teknik yardım hibeleri sağlamak için kullanılacaktır.

GeoSmart Girişimi, Dominika, Grenada, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia ve St Vincent ve Grenadinler olmak üzere beş ülkede sürdürülebilir jeotermal gelişimin finansmanını sağlamak için CDB tarafından geliştirildi. Bu ülkeler için, jeotermal enerjinin gelişimi, pahalı ve yenilenemez ithal yakıtlara alternatif olabilir.

“Jeotermal araştırma geliştirme, Doğu Karayip ülkeleri için çeşitlendirilmiş bir enerji matrisi ve artan enerji güvenliği sağlamak için kilit önem taşıyor. Hükümetler bunu bir öncelik olarak tanımlamış olsalar da, yatırımları ve amaçlarının başarılmasını kısıtlayan önemli engeller bulunmaktadır. CDB’nin Yenilenebilir Enerji / Enerji Verimliliği Birimi Başkanı Tessa Williams Robertson, AB-CIF katkısı, jeotermal araştırmanın ilk aşamalarında özellikle önemli olan hibe finansmanı sağlayarak Programdaki kritik boşlukları ele alıyor “dedi.

EU-CIF fonları iki bileşen altında dağıtılacaktır:

  • EUR 9.5 mn, ince /slim hole sondaj hizmetleri veya tam boyutlu arama sondajı için yatırım hibeleri sağlamak için ; ve
  • EUR2,2 milyon kapasite güçlendirme ve arabağlantı fizibilite çalışmalarını finanse etmek için
    Kapasitenin Güçlendirilmesi: Kritik kararlar verebilecek ve jeotermal keşif gelişimiyle ilgili konuları yönetebilecek bir teknik görevli kadrosu geliştirerek devlet kapasitesini geliştirmek.
    Fizibilite Çalışması – Elektrik Izgaralarının Denizaltı Bağlantısı: CDB, jeotermal kaynaklardan üretilen elektrik ihracı için arabağlantı seçeneklerine ilişkin fizibilite çalışmalarını başlatmak üzere.

    Bir denetim, değerlendirme ve görünürlük masraflarını bir EUR 300 daha ödeyecek.

CDB’nin GeoSmart Girişimi, beş Doğu Karayip ülkesinde 60 megavatlık jeotermal enerji üretim kapasitesinin kurulmasını hedefliyor. Bu durumun, bu ülkelerdeki ithal edilen yağa bağımlılığın yılda yaklaşık 722 bin varile indirilmesi bekleniyor

Kaynak: Caribbean Development Bank, ThinkGeoEnergy aracılığıyla